Baktérie v našej kúpeľni

24.03.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - ZDRAVÉ BÝVANIE    Nielen na toalete v pracovnom prostredí alebo v obchodnom centre nás ohrozujú roje baktérií. Deje sa tak aj v našej vlastnej kúpeľni. A to najmä vďaka nesprávnym hygienickým návykom, ktoré sme si za roky osvojili a ktoré robíme už podvedome.

Je to známa vec, že nežijeme v sterilnom prostredí a baktérie vrátane tých nebezpečných žijú na všetkých možných predmetoch, ktorých sa denne často dotýkame. Či už ide o kľučky na dverách alebo myš, s ktorou pracujeme pri počítači. Týka sa to aj domácej oázy hygieny. Neraz sami provokujeme rozmnožovanie mikroorganizmov nevhodným správaním. Baktériám sa lepšie darí, ak...

  • ... toaletu splachujeme pri otvorenom poklope dosky, pretože pri prudkom tlaku vody sa môžu nečistoty rozprsknúť až do vzdialenosti dvoch metrov a tak sa baktérie usádzajú v okolí toalety a veselo sa množia.
  • ... ukladáme zubnú kefku do skrinky, kde nemá šancu po použití vysušiť sa, takže baktérie majú ďalší raj k dispozícii.
  • ... nevymieňame pravidelne špongie na umývanie tela alebo hubky, handričky a kefky na čistenie vane a umývadla.
  • ... nosíme na toaletu, ktorá je aj pri pravidelnom čistení vždy kontaminovaná istou dávkou mikróbov, svoj mobil a manipulujeme s ním. Hoci si potom ruky umyjeme, smartfón určite nie, takže porcia baktérií zostane na prístroji nalepená a my sa ho potom naďalej dotýkame, prikladáme si ho pri komunikácii k tvári a napokon ešte ideme aj jesť.

Problém je aj vlhkosť

Baktériám, ale i plesniam sa darí najmä vo vlhkom prostredí. Dôvodom býva sušenie uterákov alebo dokonca vypranej bielizne v tomto priestore. Ide často o malé miestnosti, v ktorých sa voda vyparovaná z vlhkých alebo mokrých textílií kumuluje. K problému prispieva časté sprchovanie alebo kúpanie členov rodiny. Pri nedostatočnom odvetraní sa môžu začať tvoriť na stene plesne a navyše sa darí mikroorganizmom spôsobujúcim rôzne ochorenia. Riešením je zabezpečiť dobré vetranie kúpeľne. Ak chýba okno, treba nechať ventilátor zapnutý asi 15 minút.

Tipy na zlepšenie hygieny v kúpeľni:

  • Uteráky by sme mali sušiť na tyčiach a podobných kúpeľňových pomôckach. Ak ich zvykneme vešať na vešiaku, vzduch sa všade nedostane, uterák zostáva vlhký a v záhyboch sa množia baktérie.
  • Ak nie sme priateľmi silných chemických prípravkov, môžeme na dezinfekciu použiť ocot, ktorý baktérie i plesne úspešne zabíja. A nezabudnime octovým roztokom umyť aj kachličky a škáry v okolí toalety.
  • Urobme si malú brigádu a vyhoďme všetky zbytočnosti i množstvo fľaštičiek, ktoré sú lapačmi prachu a prostredie znečisťujú.
  • Vyčistime alebo operme v pračke záves na sprche, ktorý zvykne byť nositeľom plesní.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com