Apríl je kľúčový pre záhradu

02.04.2024

ZELENÝ DOMOV - PESTUJEME RASTLINY    Zábudlivosť a ľahostajnosť sa v apríli nevyplácajú. Svoje o tom vedia najmä vášniví záhradkári, pre ktorých je tento mesiac kľúčový. V hre je totiž budúca úroda. Za starostlivosť, ktorú v apríli venujete zelenine i ovociu, sa vám rastliny neskôr patrične odmenia.

Apríl je mesiac, ktorý rozhoduje o tom, aké úspechy pri pestovaní dosiahnete. Je ideálnym obdobím na výstavbu skleníkov, parenísk, fóliovníkov a tiež na zaobstaranie vhodného záhradného náradia. Po odstránení posledných známok zimy je potrebné záhradu celkovo vyčistiť od starého lístia, odumretých rastlín, machu, čečiny i ochranných fólií, ktoré rastliny chránili pred tuhou zimou. Pozornosť venujte trávniku i okrasným drevinám.

V apríli čakajte prvé úspechy

V marci už musia byť vysadené sadenice, ako sú paradajky, papriky, cukety alebo uhorky. S príchodom apríla vysievajte mrkvu, petržlen, cesnak, cibuľu, reďkovky a listovú zeleninu. V starostlivosti stále nepoľavujte. Pozornosť sústreďte najmä na siatie, sadenie a okopávanie. Okrem zeleniny a ovocia sa postarajte aj o okrasnú záhradu.

V apríli sa tešte z prvých úspechov. Rozkvitajú cibuľoviny, medzi nimi napríklad narcisy, hyacinty či tulipány. Ak ale chcete mať záhradu zdobenú kvitnúcimi kvetinami aj od júna do začiatku prvých mrazov, využite apríl na výsadbu ďalších trvaliek. Ide o rôzne cibuľoviny, hľuzovité rastliny či letničky. Koncom mesiaca k nim pridajte mečíky, ľalie, georgíny. Tešiť sa môžete z rozkvitnutého zlatého dažďa, voňavých magnólií a sakury. Nemali by ste však zabúdať, že rastliny potrebujú v tomto období dostatok vlahy a pre lepší vývin pravidelné hnojenie.

Vyzbrojte sa technikou

Nemusí to byť celý arzenál, ale správny záhradkár by mal mať k dispozícii vhodné náradie, po ktorom môže v prípade potreby kedykoľvek siahnuť. Keďže pomerne veľká časť záhradných prác si bude žiadať nožnice, vsaďte na kvalitu. ,,Pri orezávaní ovocných stromov či okrasných drevín je presný a hladký rez dôležitý. Tieto rany sa na stromoch hoja podstatne rýchlejšie ako tie, ktoré vykonáte tupým náradím, po ktorom sú konáre roztrieštené," vysvetľuje odborník na dielňu a záhradu Martin Foltýn z internetového obchodu Hej.sk. Rovnaké podmienky platia aj v prípade pílky či nožíka. Prvoradá je však bezpečnosť a pri záhradných prácach preto používajte ochranné rukavice. Ak si chcete uľahčiť upratovanie, zaobstarajte si drvič odpadu. ,,Veľká časť elektrických drvičov, ktoré sú na trhu, si už poradí aj so silnými konármi s väčším priemerom. Nielen že si uľahčíte prácu, ale svojpomocne si vyrobíte drť, ktorú môžete v záhrade šikovne využiť," dodáva odborník.

Ak túžite po sýtozelenom trávniku, nezabudnite ho prevzdušniť. Pomôcť si môžete vertikutačnými hrabľami a pri rozsiahlom trávniku vertikutátorom. Hoci si žiada väčšiu investíciu, zaistí vám zdravý, hustý a zelený trávnik. Ten však bude potrebné pravidelne kosiť, a preto si zadovážte kvalitnú kosačku. Výber prispôsobte veľkosti trávnikovej plochy a jej členitosti. ,,Pri kúpe kosačky dbajte o to, aby sa vám s ňou jednoducho manipulovalo. Samozrejme vyberajte podľa výkonu a dôležitá je tiež funkcia nastavenia výšky rezu," radí Foltýn. Dlhší trávnik lepšie odoláva suchému počasiu a záťaži. V horúcich mesiacoch je preto dobré trávnik udržiavať vo výške 7 – 10 cm. To vám však neumožní akákoľvek kosačka a pri kúpe sa uistite, či vami vybraná spĺňa tento parameter.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com