Ananásom proti trombóze i nadváhe

08.05.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - KEĎ LIEČI PRÍRODA    Ananás je v našich predstavách exotické ovocie, na ktorom si radi pomaškrtíme ako na chutnom dezerte so šľahačkou. No ako vždy, jeho priaznivý účinok na zdravie veľmi nevnímame. Okrem viacerých vitamínov a minerálov obsahuje šťavnatá dužina ešte jeden zaujímavý enzým – bromelaín. Je to malý zázrak.

Čo všetko bromelaín dokáže?

  • Pomáha štiepiť bielkoviny a zlepšuje fungovanie tráviaceho systému – vie bojovať so záhou, hnačkou, zápchou, nafukovaním a s pocitom na vracanie.
  • Zlepšuje aj stav cievneho systému – odbúrava usadeniny na stenách ciev a tým prispieva v poklesu hodnôt krvného tlaku, a rovnako znižuje zrážanlivosť krvi, čím plní dôležitú úlohu aj pri prevencii trombózy čiže upchaniu ciev, ktoré môže viesť k infarktu alebo mozgovej príhode.
  • Pre antibakteriálne a protizápalové účinky dokáže obnovovať poranené tkanivo i svaly a urýchľuje hojenie rán. A používa sa aj pri liečbe reumatických zápalov kĺbov či zápale močových ciest.
  • Ďalšou je schopnosť odvodňovať, výsledkom je zmierňovanie opuchov.
  • Má tiež talent čistiť organizmus, preto by mal byť súčasťou detoxikačnej kúry.
  • A dôležitý je aj jeho príspevok k boju proti rakovine – brzdí rast rakovinových buniek a bráni tak tvorbe metastáz.

Vhodný pri diéte

Bromelaín pomáha organizmu zbavovať sa nadbytočných kilogramov, preto si pri redukcii hmotnosti treba denne dopriať čerstvý ananás. Odporúča sa skonzumovať jeden plátok pred každým jedlom.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com