Alkohol

03.02.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU – RIZIKÁ    Konzumácia alkoholu, ako to už dokázali mnohé tragické osudy, nie je najšťastnejšou voľbou pre životný štýl. Napriek tomu je pre mnohých jedinou formou, ako tráviť voľný čas alebo zabudnúť na problémy.

Hoci je to jediná spoločensky akceptovaná droga, riziko vytvorenia závislosti a z toho vyplývajúcich ťažkostí nie je menšie ako u klasických drogových závislostí. U niekoho môže viesť až k totálnej deštrukcii osobnosti, ktorá si tak znehodnotí nielen vlastný, ale aj život ostatných ľudí vo svojom blízkom okolí. Neraz stráca životného partnera, deti, priateľov a v neposlednom rade aj prácu. Devastácia fyzická je samostatná kapitola.

Začína sa ľahko, končí už ťažšie

Alkoholikom sa človek nestane zo dňa na deň. Problémom je, že konzumácia alkoholu je súčasťou tradícií a spôsobu, ako osláviť narodeniny, svadbu alebo rozlúčiť sa so zosnulým. Popíjanie v spoločnosti priateľov a známych sa dokonca vníma za veľmi pozitívnu a príjemnú situáciu. Na tom by samozrejme nebolo nič zlé. Problém nastáva vtedy, kde začne človek dôvody pre posedenie v kaviarni či pohostinstve vyhľadávať. Len aby si mohol dať svojich pár štamperlíkov tvrdého alkoholu alebo pollitrov piva. Až sa takéto množstvo stane chlebíkom každodenným. Problémom je aj psychika alkoholika. Za nič na svete nepripustí, že je závislý a že by sa mal dať liečiť. Len silné osobnosti, ktoré síce pôvodne skĺzli, sa pri dostatočnej motivácii dokážu svojej závislosti zbaviť. S vedomím, že vyliečení nikdy nebudú, pretože musia po zvyšok života nekompromisne abstinovať.

Rizikové skupiny

K najrizikovejším patria mladí ľudia, v posledných rokoch sa dokonca veková hranica konzumentov alkoholu znižuje. Nie je už žiadnou výnimkou, že žiaci základnej školy popíjajú v parku na lavičke kolektívne z fľaše tvrdý alkohol a tínedžeri organizujú bujaré večierky s tequilou alebo si ju doprajú na diskotéke. A niektorí sa inšpirujú správaním nemeckej a anglosaskej populácie, ktorá pestuje spíjanie do nemoty tzv. bingedrinking. Do závislosti od alkoholu sa dostávajú ľudia, ktorí prišli o prácu a nevedia si nájsť novú, ale paradoxne aj úspešní manažéri a počítačoví programátori. Alkohol považujú za výborný spôsob relaxu a jeho konzumáciou eliminujú stres aj vyčerpanosť tak často, že sa dostanú tiež do štádia závislosti. A ašpirantkami na protialkoholickú liečbu sú stále častejšie aj ženy. V snahe vyrovnať sa mužskému svetu prijali do svojho životného štýlu aj pravidelné popíjanie alkoholu. Nebezpečným obdobím pre ženu je napríklad obdobie materskej dovolenky, kedy sa niektoré mamičky snažia s pohárikom v ruke zabudnúť na spoločenskú izoláciu i partnerské problémy.

A kto sa medzi alkoholikov môže zaručene zaradiť? Určite ten, kto v prípade, že si nemôže dať svoju dennú dávku tekutej drogy, má evidentné abstinenčné príznaky – potenie, tras končatín i celého tela, búšenie srdca, pocit nepokoja i úzkosti a ranné napínanie na dávenie. U niekoho sa prejavia epileptickým záchvatom alebo halucináciami a ťažký alkoholik sa môže dostať do stavu delíria tremens, kedy mu hrozí smrť.

Zdravotné riziká pravidelnej konzumácie alkoholu:

 • kornatenie ciev, vysoký krvný tlak a poškodenie srdcového svalu
 • poruchy trávenia, zápchy, hnačky
 • tvorba vredov na dvanástniku
 • zápal hrubého čreva
 • poškodenie funkcií podžalúdkovej žľazy a riziko cukrovky
 • poruchy nervovej sústavy, najmä potenie, bolesti hlavy a nespavosť
 • poškodenie bielej hmoty mozgu, neskôr problémy so sústredením a pamäťou
 • možný vývoj alkoholickej epilepsie
 • pre nedostatok vitamínu D zápaly a následne tŕpnutie svalov i celých končatín a možnosť ochrnutia
 • problémy s potenciou, kvalitou spermií, riziko ohrozenia zdravého vývoja dieťaťa
 • zvýšené riziko rakoviny nosohltanu, ústnej dutiny, pečene a konečníka
 • poškodenie obličiek a napokon zaplavovanie organizmu toxickými látkami, ktoré poškodzujú aj ostatné orgánové systémy
 • zväčšenie pečene, neskôr tvrdnutie tohto orgánu, následne hromadenie krvi v prednej časti hrudníka a tvorba varixov na pažeráku, ktoré môžu prasknúť a pri masívnom krvácaní ohrozujú život alkoholika

Otrava alkoholom

Tento problém sa netýka až tak často borcov, ktorí si v množstve vypitého alkoholu lámu rekordy. Na pohotovosti sa skôr ocitnú začiatočníci, ktorí s pitím veľké skúsenosti nemajú. A neraz sú medzi nimi aj deti, dokonca škôlkari, ktorí sa za neprítomnosti rodičov potúžili ľahko dostupným alkoholom z domácich zásob. Na detskej úrazovej pohotovosti by vedeli lekári rozprávať o desiatkach prípadoch maloletých pacientov, ktorých sanitka priviezla v bezvedomí a dôvodom bola otrava alkoholom. A čo vlastne vtedy človeku hrozí?

 • strata koordinácie pohybov, problémy s artikuláciou, nutkanie na dávenie
 • spavosť, prípadne stav bezvedomia
 • zrýchlený a slabý pulz, plytké dýchanie, rozšírené zrenice podliate krvou
 • narušenie regulácie tepla, podchladenie, v zimných mesiacoch vznik omrzlín
 • útlm činnosti centrálnej nervovej sústavy i pľúc, poruchy cirkulácie krvi, následne nedostatočné okysličovanie mozgu a prípadné poškodenie jeho centier, v najhorších prípadoch smrť


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com