Ako vyčistiť dáždnik

09.04.2024

DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA    Aktuálne sú sezónne búrky, dáždnik by sme si mali nechávať po ruke. Ako sa správne starať o tento predmet, ktorý je zároveň módnym doplnkom? Veď mnohé ženy si vyberajú dáždnik skôr podľa dezénu a farebnosti poťahovej látky, takže je dôležité, aby sme sa o tento módny prvok aj dobre postarali.

Bežná údržba si nevyžaduje veľa energie. Zásadou je po príchode z upršaného exteriéru nechať dáždnik sušiť roztvorený. Ak sa na svetlejšom poťahu objavia fľaky z prachu a sadzí, dáždnik vyčistíme otvorený mäkkou kefkou alebo bavlnenou handričkou, ktorú namáčame do roztoku so saponátom. Plochu utierame postupne dlhými ťahmi vždy od stredu k okraju. Potom rozprestretý dáždnik opláchneme vodou a necháme vyschnúť. Fľaky nám pomôže odstrániť aj citrónová šťava alebo octový roztok s vodou v pomere 1:2, ktorú nanášame bavlnenou handričkou. Musíme dávať pozor, aby sme razantnými pohybmi neroztrhali impregnovanú tkaninu tohto ochrancu pred dažďom. Ocot by však nemal zasiahnuť kovové časti dáždnika.

Poznámka: Ak dlhšie neprší, odložené dáždniky treba občas prevetrať. Stačí ich na hodinu rozprestrieť, aby bol hodvábny poťah chvíľu napnutý, čím zabránime tvorbe pukov a neskôr nepeknému pokrčenému vzhľadu.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com