Ako správne umývať sklo

30.01.2024

DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA    Odtlačky prstov na sklenenom pohári. Tým sa okrem Colomba a ostatných detektívov asi nikto nepoteší. Ako sa ich zbaviť najmä teraz pred sviatkami, keď plánujeme mať celú domácnosť ako zo škatuľky?

  • Najjednoduchší recept, ako poriadne umyť predmety zo skla, je použiť saponát na umývanie riadu a teplú vodu. Potom stačí poháre poriadne opláchnuť a nechať bez utierania odkvapkať a osušiť. Nakoniec ich ešte preleštíme suchou čistou utierkou, aby sme odstránili zaschnuté kvapky a šmuhy.
  • Dobrým tipom je namočenie zájdených starších nádob zo skla do slaného roztoku a potom opláchnutie pod tečúcou teplou vodou.
  • Ale čo ak je nádoba korunovaná prstencom vodného kameňa? Pomôžeme si zmesou z octu, soli a kúskov surových zemiakov, ktorou nádobu naplníme. Párkrát potrasieme, necháme nejaký čas pôsobiť a napokon opláchneme. Možnosťou je miesto nánosu pokvapkať kyselinou citrónovou, ktorú tiež necháme istý čas účinkovať. Po opláchnutí by sme mali byť spokojní – sklo bude znovu ako nové.
  • Na krištáľové poháre používame zásadne vlažnú vodu a do dokonalosti ich vyleštíme utierkou, na ktorú sme nakvapkali alkohol. Staré škvrny z nápojov nám z krištáľu pomôže odstrániť biela zubná pasta a zubná kefka alebo bavlnená handrička. Nikdy nedávajme poháre či misky z tohto krehkého materiálu do umývačky riadu.
  • Pri krištáľovej váze nemusíme byť tak útlocitní. A nános po vode z kvetov potrebuje razantnejší zásah. Pomôže roztok z octu, kávovej usadeniny a vody, ktorý necháme pár hodín pôsobiť, najlepšie cez noc a potom ho spláchneme čistou vodou. Ak máme v domácej lekárničke šumivý antacid, určený proti páleniu záhy alebo ťažkostiam po večierku s množstvom alkoholu, rozpustíme jednu tabletku v teplej vode a necháme, nech si so špinou poradí.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com