Ako si vybrať farbu koberca?

24.03.2024

HARMÓNIA - IDEÁLNY PRIESTOR    Vybrať správny koberec môže byť jednou z najťažších súčastí dekorovania vášho domova. Musíte totiž urobiť veľa rozhodnutí a zvoliť vhodný štýl koberca, typ vlákna, vzor, kvalitu, a nakoniec i farbu. Farba je pre mnohých často tým najťažším rozhodnutím. Môže byť totiž ťažké predstaviť si farbu vo vašom vlastnom priestore. Pravdou ale je, že farba dokáže priestor nádherne doplniť a dotvoriť. Ako si teda vybrať správne?

Akú farbu zvoliť ako prvú?

Ak začínate od nuly, v prípade obývačky je rozhodne najlepšie začať tým, že si zvolíte štýl, v ktorom chcete mať izbu zariadenú, a následne si vyberiete farbu pohovky. Dôvodom je, že farebná škála látok je v prípade pohoviek obmedzenejšia, ako v prípade kobercov. Mnoho štýlov pohoviek je ponúkaných iba v niekoľkých základných verziách, teda pokiaľ pohovka nie je vyrobená na mieru. Je preto určite jednoduchšie doladiť koberec k pohovke, ako pohovku ku kobercu. 

Rovnakú logiku môžete použiť aj v iných miestnostiach, napríklad v spálňach. V tomto prípade sú možnosti posteľnej bielizne dosť veľké, preto si najprv vyberte farbu koberca. Keďže posteľná bielizeň je menšou investíciou a relatívne ľahko sa mení, vyberajte ju úplne ako poslednú.

Neutrálne farby nikdy nevyjdú z módy

Existuje dôvod, prečo sú koberce v neutrálnych farbách tie najpredávanejšie. Koberec má v miestnosti veľký vplyv a svetlé farby vo veľkom priestore môžu byť ohromujúce. Dokážu úplne dotvoriť priestor a vytvoriť v ňom nezameniteľnú atmosféru. Pokiaľ nemáte prostriedky (a trpezlivosť) na výmenu koberca každých pár rokov, keď sa menia trendy, najlepšie je ponechať farbu koberca neutrálnu.

Súčasné trendy uprednostňujú neutrálne farby v zemitých odtieňoch, vrátane teplých šedých a stále obľúbenej béžovej. Neutrálne farby však rozhodne nemusia byť nudné. Osobitosť kobercu pridáte štýlom a textúrou, ktoré mu dodajú hĺbku a charakter. Stavte napríklad na boho koberce, ktoré sú farebne neutrálne, ale štýlové a relatív ne nadčasové. Alebo si vyberte úplnú klasiku s česaným vlasom, pri ktorej vek prakticky nespoznáte. Jasnejšie alebo výraznejšie farby následne môžete použiť v iných, menej nákladných prvkoch miestnosti, ako napríklad na stenách, na vankúšoch, na posteľnej bielizni, alebo farbu môžete do miestnosti pridať v podobe doplnkov.

Záleží na vašom životnom štýle

Váš životný štýl a spôsob, akým sa bude miestnosť s kobercom využívať, sú pri výbere farby koberca kľúčové. Do rušnej domácnosti s deťmi, domácimi zvieratami a pracujúcimi rodičmi sa zvyčajne nehodí biely koberec, na ktorom uvidíte každú smietku. Tmavá farba môže byť skvelá na skrytie škvŕn, avšak budú na nej viac viditeľné vlákna a prach. Koberec, ktorý nie je ani príliš svetlý, ani príliš tmavý, bude v tomto prípade tou najlepšou voľbou.


Sponzorovaný článok