Ako si vybrať dodávateľa stavby vášho domu?

24.03.2024

DOMÁCNOSŤ - BEZPEČNOSŤ A POISTENIE   Ak ste sa rozhodli začať realizovať stavbu nového domu alebo chcete rekonštruovať starší dom, mali by ste sa poobzerať po serióznej a kvalifikovanej realizačnej firme. Aby ste sa vyhli prípadným komplikáciám, ktoré sa môžu pri stavbe vyskytnúť, spísali sme zoznam toho najnutnejšieho, čo by ste si mali ešte pred začatím všímať.

Reputácia a skúsenosti dodávateľa stavby

Kľúčom k úspechu a prvým dôležitým krokom je výber spoľahlivej stavebnej firmy, ktorá odvedie nielen poctivú prácu, ale zároveň dodrží stanovené časové lehoty. Nepadnite do pasce lákavej ceny, pretože najlepšia cena nie je všetko. Každý projekt je jedinečný a kladie na stavebný tím mnoho požiadaviek, a preto bez príslušných skúseností a správnych ľudí nemusia stavebné práce prebiehať tak hladko, ako by mali. Odporúčame vybrať si firmu, ktorá má za sebou viacero úspešných referencií a pôsobí na trhu dlhšie obdobie. Zistite si vopred, či spoločnosť dodržiava predpisy, pravidlá a normy v oblasti stavebníctva. Poctivé hľadanie, dopytovanie a výber vám ušetria nervy aj peniaze. Vzhľadom na to, že náklady na poskytovanie stavebných služieb nie sú zanedbateľné, máte plné právo požadovať komplexné informácie o firme. Od výberu dodávateľa stavby totiž závisí veľa - kvalita vykonaných prác, konečný výsledok, spoľahlivosť stavby aj komfort bývania.

Vaše vízie a plány

Pri výbere vhodnej firmy je dôležité brať do úvahy veľkosť vášho realizačného zámeru. V prípade, že chcete postaviť moderný dom na kľuč s použitím inteligentných technológií alebo drevodom či klasický bungalov, prispôsobte tomu výber firmy a zvoľte si takú, ktorá sa na daný typ stavby špecializuje. Je dôležité, aby sa vy ako klient dôkladne pripravili a poskytli stavebníkovi komplexné informácie o tom, na akom pozemku má byť dom postavený a uviedli čo najviac bližších špecifikácií. Nezabudnite ísť do detailov a uviesť, koľko osôb bude v dome bývať, koľko chcete mať izieb, či chcete aj suterén a podobne. Ideálne je mať aj víziu pretavenú do predbežného plánu a pôdorysu domu. Čím viac informácií stavebnej spoločnosti poskytnete, tým ľahšie sa vyberie najvhodnejší projekt. Aby mohli zvoliť správne betónové bloky vhodné pre váš typ stavby, potrebujú od vás vstupné informácie. Seriózny a kvalitný realizátor vás bude krok za krokom sprevádzať plánovaním a zabezpečí, že na konci budete mať dokončený projekt, ktorý bude spĺňať potreby vašej rodiny.

Budget a rešpektovanie rozpočtu

Akonáhle už presne viete, čo chcete, ďalším krokom by malo byť získanie cenových ponúk od stavebných firiem, ktoré spĺňajú vaše požiadavky a profil vierohodného kandidáta. Základom je okrem poctivého hľadania aj dopytovanie cenových ponúk. Určite pošlite niekoľko dopytov a neuspokojte sa len s jednou či dvoma firmami. Investujte čas do plánovania a prieskumu trhu. Spoľahlivý a profesionálny staviteľ prispôsobí projekt vašim želaniam a špecifikám oblasti, v ktorej sa má dom stavať. Vy, ako zákazník by ste na druhej strane mali mať čo najjasnejšiu predstavu o tom, koľko chcete a môžete do stavby investovať. Spoľahlivá spoločnosť by mala rešpektovať tento odhad a nemeniť dodatočne sumy na náklady, pokiaľ vy sami ako klient neurobíte zmeny v plánoch, ktoré sa premietnu do zvýšenia nákladov. Nezabudnite, že potrebujete stavebný tím, ktorý bude nielenže pracovať v rámci vášho rozpočtu, ale bude dohliadať na rozpočet s ohľadom na celkovú hodnotu nehnuteľnosti.


FOTO: archív, www.pixabay.com