Akej zeleni sa darí aj v kúpeľni?

19.05.2024

ZELENÝ DOMOV - PESTUJEME RASTLINY    Niekto si na živé rastliny v byte nepotrpí, iný ich potrebuje v každej miestnosti. Dokonca aj v kúpeľni, k atmosfére ktorej sa zeleň priam pýta. Rastliny v tejto miestnosti dokážu umocniť pocit relaxu počas kúpeľa vo vani. Problémom je možno často tmavé prostredie bez okien a málo svetla, vysoká vlhkosť naopak prekážkou nie je. Treba však zvoliť vhodné druhy rastlín. Osvedčili sa najmä trópové druhy, ktorých pôvodné podmienky pripomínajú prostredie kúpeľne.

  • Ideálnym je bambus, ktorý je nenáročný na starostlivosť a nepotrebuje pre svoj rast priveľa svetla.
  • Vhodné sú aj paprade, či už nefrolepka alebo adiant, ktoré sú rovnako skromné, dokážu pre radosť majiteľov bujnieť aj pri redukovanej starostlivosti a milujú vlhké prostredie. Časom, keď sa rozrastú, potrebujú viac miesta.
  • Zaujímavé sú tillandsie, príbuzné ananásu, ktoré nepotrebujú zapustiť korene. Stačí ich preto umiestniť na kúsok korku či dreva alebo do hlbšej misky naplnenej drobnými kameňmi. Keďže predpokladom ich úspešného rastu je vysoká vlhkosť, v tejto malej miestnosti sa im bude určite dariť.
  • K nenáročným patria niektoré druhy šachorov, ktoré vyzerajú ako dlhé steblá trávy.
  • Ozvláštniť malý priestor kúpeľne môže i vrízea, pretože ako rastlina pochádzajúca z dažďových pralesov obľubuje prostredie s vysokou vlhkosťou a polotieň.
  • Podobné podmienky pre život vyhovujú aj guzmánii so zaujímavo sfarbenými vrcholkami listov do žlta a červena.
  • Pre vysokú vlhkosť hlasuje dendróbium s fialovo sfarbenými kvetmi, ale potrebuje aj svetlo a čerstvý vzduch, preto sa hodí do miestnosti s okienkom.
  • A aspoň menšiu porciu denného svetla potrebuje orchidea, preto si ju môžeme dovoliť pestovať v podobnom type kúpeľne.

Poznámka: Aj v tomto prípade platí, že menej je viac. Stačí jeden väčší črepník s výraznou rastlinou alebo dva menšie s nižším porastom. Ak sa nám zeleň v malej kúpeľni príliš rozbujnie, prestane byť osviežujúcim dekoratívnym prvkom a začne pri praní alebo osobnej hygiene prekážať.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com