Ak šampón či aviváž nevyhovuje

30.01.2024

DOMÁCNOSŤ - AKO UŠETRIŤ   Už sa asi každému stalo, že kúpil kozmetický prípravok a hneď po prvom použití zistil, že mu vôbec nevyhovuje. Netreba ho schovať do skrinky a po pol roku pri jej upratovaní vyhodiť do koša. Nájde sa vždy náhradné riešenie, aby sme neľutovali zbytočne vyhodené peniaze.

  • Šampón môže výborne nahradiť tekuté mydlo a pre operatívne umývanie rúk si ho prelejme do dávkovača na umývadle. Môžeme ho však rovnako dobre použiť aj na ručné pranie vlny a jemného hodvábu i čistenie okien alebo odstraňovanie fľakov z obuvi.
  • Pleťový krém, ktorý našej pleti veľmi nesvedčí, zastúpi krém na ruky alebo po večernej očiste a absolvovaní pedikúry ním môžeme natrieť chodidlá.
  • Silný lak na vlasy, ktorý príliš spevní náš účes, môže skončiť ako účinná pomôcka na údržbu textilnej obuvi. Nastriekaný na tenisky ich ochráni pred nečasom podobne ako impregnačný sprej.
  • Neocenili sme arómu aviváže, ktorá nám pôvodne v obchode učarovala? Dá sa zužitkovať pri čistení dlaždíc v kúpeľni. Stačí pridať jednu odmerku do teplej vody a roztokom dlážku poumývať. Rozpúšťa špinu a zároveň nezanecháva šmuhy na dlaždiciach, skôr ich rozžiari.
  • Ak nám ostalo opaľovacie mlieko, ktorého respirácia už začiatkom budúceho leta končí, skúsme ním ošetriť koženú sedaciu súpravu alebo kabelku. Pomocou handričky nanesieme tenkú vrstvu a nechajme ju vstrebať a uschnúť. Podobnú službu sprostredkuje aj pleťové mlieko, ktoré nám prestalo vyhovovať.
  • A napokon zubná pasta, v ktorej príchuti sme sa sklamali, zvykne byť celkom užitočným pomocníkom v domácnosti. Môžeme ňou vyčistiť žehličku, odstrániť stopy rúžu na blúzke či odtlačky pohárov na nábytku a vrstvou zubnej pasty vyčistíme ľahšie gumové časti tenisiek.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com