Aj otcovia majú svoj deň

14.06.2024

HARMÓNIA - SVIATKY A TRADÍCIE    Tak už dostali satisfakciu aj muži. Nielen ženy a matky sa slávia s veľkou pompou, svet si všíma aj úlohu otca. A úplne oprávnene. Pretože jeho prítomnosť v živote dieťaťa a dôležitosť vplyvu na jeho duševný vývoj je nepopierateľná. A súčasné generácie čerstvých rodičov aj menia životný štýl. Otec trávi s deťmi viac času a dokonca neraz zostáva na materskej dovolenke so synom či dcérou. Napriek markantnému posunu chápania úlohy otca v modernej rodine, kde sa povinnosti nedelia tak výrazne na mužské a ženské, sviatok otcov má dlhú históriu.

Vďaka vytrvalosti Američaniek

Niektoré zdroje uvádzajú až 4 tisíc rokov a poukazujú na význam otca v rodine už u starovekých národov. V Rakúsku a v Nemecku sa v minulých storočiach organizovali na počesť otcov cirkevné procesie a od roku 1700 sa týmto sviatkom vzdával hold otcovi ako živiteľovi a ochrancovi rodiny. O novodobú podobu sviatku sa zaslúžila až v roku 1908 Grace Golden Claytonová zo Západnej Virginie z mesta Fairmont. Dňom otcov chcela pripomenúť tragédiu 210 otcom, ktorí zahynuli pri banskom nešťastí. O rok nadviazala na túto myšlienku ďalšia Američanka Sonora Louise Smart Doddová. Jej mama zomrela pri pôrode šiesteho dieťaťa, preto sa výchovy všetkých potomkov musel zhostiť Sonorin otec. Sonora ako tínedžerka citlivo vnímala obetavosť svojho otca a ako dospelá mu chcela vyjadriť obdiv iniciatívou, ktorá napokon viedla k zrodu Sviatku otcov. V jej rodnom meste Spokane zvykli prísť v tento sviatok mladí muži do kostola dekorovaní červenou ružou a samotná Sonora odniesla darčeky otcom pripútaným na lôžko. Snažila sa tento sviatok presadiť aj oficiálne a ako vhodný dátum navrhla jún, kedy sa jej otec narodil. Spočiatku nemal veľkú podporu u štátnej správy, hoci už v rokoch 1913 a 1924 boli v kongrese podané návrhy na jeho uznanie. Oficiálne sa však začal akceptovať až v roku 1972, keď prezident Nixon ustanovil tretiu júnovú nedeľu za národný sviatok otcov.

Ako ho slávi svet

Deň otcov sa postupne rozšíril po celom svete. Rozdielne sú len dátumy, kedy deti ďakujú svojim otcom za ich starostlivosť. Najviac sa síce akceptuje tretia júnová nedeľa, ale v Taliansku, Portugalsku a Španielsku sa slávi 19. marca na sv. Jozefa, Rusi si stanovili 23. február a škandinávske krajiny ho oslavujú v druhú novembrovú nedeľu.

Čo otca poteší

Naši otcovia by si možno zaslúžili aj pekný darček pre muža (diár, súprava pier, encyklopédia, veľká čokoláda, šoférske rukavice, voda po holení, prípadne let balónom), to je už závisí od výberu každého dospievajúceho alebo dospelého dieťaťa. Ale postačí aj objatie a poďakovanie za celoročnú námahu. A menšie deti môžu zarecitovať básničku, nakresliť obrázok a ocka hlavne poriadne vyobjímať. Najideálnejším zavŕšením Dňa otcov je rodinná oslava alebo inak spoločne strávený čas. Ponúka sa návšteva kina, opekačka v prírode, výlet na hrad a obed v miestnej reštaurácii, jazda na koníkoch či rybačka, kde si svoju šikovnosť vyskúšajú všetci členovia rodiny.redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com