Afrika v obývačke

12.05.2024

HARMÓNIA - TVORÍME    Niekto miluje slovenské tradície, iného očarilo safari. No keď nemá možnosť prežívať atmosféru Mozambiku alebo Tanzánie priamo pod africkým slnkom, môže si ju preniesť do svojho interiéru. Väčšiu šancu majú tí zručnejší a zíde sa aj skúsenosť práce s textíliami.

Imponujú vám typické africké motívy? Pokojne si nimi skrášlite interiér. Nemusia to byť vždy kúpené sošky a obrazy v obchode, exotický imidž dokážu vytvoriť aj vlastnoručne vyrobené dekorácie, ktoré budú potom vo vašej obývačke vizuálne skutočne dominovať. Ak sa vydaria, nikto nebude veriť, že ste si tieto trofeje nepriniesli priamo zo srdca Afriky. Pritom stačilo zájsť do predajne s metrážou a pohľadať v sortimente rôzne druhy imitácií tigrej kože, ktorými obalíte rôzne predmety.

Škatule pre tajomstvá: V prvom rade pohľadajte v komore prázdne škatule od topánok rôznych veľkostí, najefektnejšou bude okrúhla škatuľa na klobúky. Potom podľa rozmerov škatule i vrchnáku vystrihnite dekoratívnu látku a pozorne ju na všetky plochy tvrdého papiera nalepte. Uložené na poličke alebo na komode sa nádherne predvedú a navyše poslúžia na uschovávanie fotiek z dovolenky.

Nástenka nad stolík: Imitáciou tigrej kože sa dá oblepiť aj väčší kus polystyrénu, čím získate zaujímavú nástenku, na ktorú ešte naaplikujte krížom viacerými smermi krútenú galantérnu šnúru okrovej farby. Aby ste si mali kam vystaviť pohľadnice zo vzdialených krajín. Alebo aktuálne odkazy, ak ju umiestnite nad pracovný stolík.

Vankúše na pohovku: Pri tvorbe obliečok na vankúše potrebujete šijací stroj. Popustite uzdu fantázii a skombinujte plyš s odtieňom ťavej hnedej so zvyškami čiernej kožušiny, môže byť aj umelá. A potom si už na nich môžete snívať svoje sny o Afrike.

Rámiky na fotografie: Efektné budú aj rámiky na rodinné fotografie s tigrou tématikou. Ako základ môžete použiť na obaľovanie textíliou staršie rámy, ktoré sa vám už zunovali, alebo si ich niekoľko vyrežete z polystyrénu, tvar, hrúbku a veľkosť si zvolíte sami.


redakcia Doma a Rada, FOTO: archív