Aby viac neobťažovali

08.02.2024

DOMÁCNOSŤ - NEVÍTANÝ HMYZ - RUBRIKA    Otravujú, obťažujú, znepríjemňujú nám život. Či už mravce v kuchyni, komáre v lete, mole v skrini alebo iní nesympatickí škodcovia. Našťastie existujú spôsoby, ako sa ich zbaviť.

Ohrozujú naše zásoby v komore mole? Najprv preveríme, kde by sa mohli vyskytovať a kontaminovanú múku, ovsené vločky, orechy alebo strukoviny nekompromisne vyhodíme. A potom na poličky poukladáme pár bobkových listov, ktorých vôňu tento hmyz neznáša. A účinným bude aj vrecúško so sušenými kvetmi levandule, ktoré svojou prenikavou vôňou vyháňajú z našich skríň aj roztoče.

Vínne mušky vedia byť poriadne otravné. Zbavíme sa ich pomocou mucholapky. Túto špeciálnu lepiacu pásku z drogérie zavesíme nad stôl, kde oslavujeme s priateľmi pri víne. Zvyknú sa vyskytovať aj v komore. Našu zásobáreň jedla ich odradíme navštevovať pomocou octu. Do pohára urobíme octový roztok s vodou a položíme ho na niektorú z poličiek.

Suchá pomarančová kôra zavesená v plátennom vrecúšku v skrini medzi šatstvom je dobrou ochranou proti moľom. A pomôžu i gaštany, vrecúško s pomarančovou kôrou alebo usušené listy orecha uložené na viacerých poličkách. A týmto škodcom dokonca nevonia ani novinový papier.

Proti dotieravým komárom sa môžeme brániť konzumáciou piva, ale v rozumnej miere. Deťom ponúkneme vitamín B. Môžeme sa aj natrieť cibuľou, ktorej pach tento hmyz odpudzuje. Ale pozor, môže odrádzať aj možných partnerov na komunikáciu. Lepšou alternatívou budú možno éterické oleje, či už citrónový, škoricový, eukalyptový alebo levanduľový, ktorý si však treba votrieť do pokožky zriedené telovým mliekom.

Rybičky v kúpeľni, to nie je príjemná predstava. Pretože sa zvyknú premávať hlavne v noci, večer pokvapkáme podlahu citrónovou šťavou alebo aromatickým olejom z levandule, čo by ich malo odpudiť. Rady sa nechajú oklamať aj trikom so sadrou. Nasypeme ju na navlhčenú handru a ráno ju spolu s hmyzom, ktorý sa na nej sústredí, vyhodíme. Skúsiť to môžeme aj so strúhaným zemiakom, na ktorom si rybičky pochutnajú a takto ich ľahšie zneškodníme.

Kto by sa tešil zástupu mravcov, ktorí si z našej kuchyne robia korzo. Ak sa ich chceme zbaviť, skúsme nasypať na ich obľúbené cestičky štipľavé kajenské korenie. To určite neobľubujú. Rovnako pomôže aj kypriaci prášok do pečiva. A účinná je i škorica a klinčeky, ktoré uložíme v textilných vrecúškach na poličky v skrinke s potravinami. Ich čuchové ústroje odpudzuje aj vôňa citrónu. Ďalšou alternatívou je preto pokvapkať prahy dverí a parapety okien citrónovou šťavou alebo silnejším citrónovým éterickým olejom. V prípade rodinného domu sa môžeme obrniť boraxom, ktorý nasypeme okolo základov celej stavby.

Ak chceme odradiť mole od kontaktu s naším oblečením, zabaľme niektoré veci, ktoré sa dajú skladať, do novinového papiera. Tento druh hmyzu totiž nemá rád pach tlačiarenskej černe.

Ak si chceme v pokoji vypiť svoj pohár sladkej limonády alebo džúsu a nenechať sa otravovať osami, pomôže nám kúsok alobalu. Jednoducho ním dobre natesno obalíme vrch pohára, potom ho v strede prepichneme slamkou, cez ktorú nápoj bez problémov vychutnávame.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com