Aby uteráky zostali dlho mäkké a hebké

04.02.2024

DOMÁCNOSŤ - STARÁME SA O TEXTÍLIE    Aby vám uteráky zostali dlho mäkké a svieže, dodržujte pri praní niekoľko zásadných pravidiel. Akých? To vám poradíme v tomto článku.

Pred prvým použitím uterák dvakrát vyperte

Čože? Naozaj dvakrát? Áno, je to tak. Voľné ​​vlákna sa v uterákoch uvoľnia a zvyšné sa utiahnu. Navyše z textílie odstránite všetky farby a chemické látky, ktoré boli použité pri výrobe. Uteráky perte samostatne, nikdy nie s ostatným oblečením. A samozrejme ich trieďte podľa farby a materiálu.

Prací prášok alebo gél?

Či použijete prací prášok alebo gél, je len na vás. Drobný rozdiel medzi nimi ale je. Prací prášok ľahšie odstráni hrubé nečistoty. Gél sa lepšie rozpúšťa vo vode a jednoduchšie sa dávkuje. Pri praní uterákov radšej vynechajte aviváž. Uteráky kvôli nej strácajú svoju hebkosť a savosť.

Uteráky sušte v sušičke alebo na čerstvom vzduchu

Uteráky môžete sušiť v sušičke aj na čerstvom vzduchu. Než ich dáte do sušičky, ľahko ich rozložte. Na čerstvom vzduchu ich sušte radšej v tieni. Priame slnečné lúče ničia vlákna a znižujú savosť. Uteráky tiež nesušte na radiátore. Vďaka veľkému teplu stvrdnú a budú nepríjemne škriabať.

Zápach odstráňte octom alebo jedlou sódou

Aby ste odstránili zápach z uterákov, riaďte sa babským radami. Tie radia použiť jedno viečko octu alebo jedlú sódu. Ocot má vynikajúce dezinfekčné vlastnosti, odstráni mastnotu, špinu i pach a zafixuje farbu. Na bielenie využite 100 ml citrónovej šťavy. Uteráky po vypraní ihneď vyberte z práčky a nechajte ich riadne preschnúť.

Ako prať jednotlivé materiály

Froté, bavlna alebo bambus si žiadajú osobný prístup. Ako prať jednotlivé materiály, aby vám uteráky dlho vydržali?

  • Froté uteráky perte na 60 °C, trieďte ich podľa farieb a perte vždy bez aviváže.
  • Bambusové uteráky perte na 40 °C, bez aviváže a sušte na nižšiu teplotu.
  • Plážové osušky najskôr poriadne vyklepte od piesku a vždy ich perte oddelene od ostatnej bielizne.
  • Pracovné uteráky perte na vyššiu teplotu, ale šetrite s pracím práškom. Ten sa usadzuje v látke a farby strácajú na intenzite.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com