Aby nám kvety počas dovolenky nezvädli

26.06.2024

ZELENÝ DOMOV - PESTUJEME RASTLINY   Keď sa termín dovolenky blíži, každej pestovateľke domácej zelenej oázy pribúda vrások na tvári. Ako to urobiť, aby celoročná námaha a starostlivosť nevyšli v priebehu dvoch týždňov na zmar? Kto nemá po ruke spoľahlivú susedu, ktorej by zveril kľúč od bytu, alebo mamu, ktorá býva vo vedľajšej ulici, môže sa vynájsť.

Smer kúpeľňa

Výborným riešením je premiestniť všetky rastliny v črepníkoch bez misiek do vane, do ktorej sme namočili staré uteráky v niekoľkých centimetroch vody. Ale stačí jednoducho napustiť do vane trochu vody a do nej črepníky ponoriť. Dvere od kúpeľne necháme trochu pootvorené, aby nám pre vysoké vlhko nezačala padať omietka. Aj tak nás po príchode prekvapí živá, čerstvo rozbujnená vegetácia našich zelených skvostov.

Ako pri bare

Tento recept patrí k starým, ale osvedčeným. Rastliny sústredíme na jedno miesto a do stredu na vyvýšené miesto (stolček) postavíme nádobu s vodou. Z tej povedieme do každého črepníka savé šnúrky alebo knôty, ktoré zasunieme do zeme. Takto sa budú rastlinky pomaly napájať.

Čo takto miniskleník?

Je to perfektná improvizácia dokonalého prostredia pre rastliny, aj keď trochu prácnejšia. Takto sa môžeme postarať najmä o tie druhy, na ktorých nám veľmi záleží. Miniskleník si urobíme z väčšieho mikroténového vrecka (určené na väčšie odpadové koše), do stredu ktorého uložíme črepník. Do hliny napicháme okolo rastliny tri paličky, ktoré musia byť vyššie, aby sa vrecko listov nedotýkalo. Potom rastlinu dobre zalejeme vodou a vrecko v hornej časti uzavrieme, aby sa tam nedostal vzduch.

V skratke

  • Ak sa predsa len nájde ochotná duša, ktorá poskytne vašim rastlinkám pravidelne vlahu, uložte všetkých svojich miláčikov na jedno miesto, napríklad v kuchyni na zemi. Bude mať menej práce a nábytok či koberce nebudú poliate.
  • Kto má pri dome záhradu, môže na tých pár dní svoje izbové rastliny umiestniť do tieňa pod nejaké kríky alebo strom. Lepšie je črepníky vložiť priamo do zeme, z ktorej si kvety zoberú svoj prídel vlahy.
  • V prípade menších črepníkov je treba rastliny zaliať poriadne vodou a potom hlinu prekryť kúskami vlhkého machu alebo kamienkami, aby sa tak rýchlo neodparila.
  • Spoľahnúť sa dá aj na profesionálov. V kvetinárstve ponúkajú špeciálne plastové črepníky so systémom zavlažovania na dlhšiu dobu.


redakcia doma a Rada, FOTO: www.freepik.com