Aby boli steny čisté

15.04.2024

DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA    Pri upratovaní sa sústreďujeme na podlahu a nábytok a často zabúdame na steny, ktoré sa síce veľmi nezaprášia, ale občas treba osviežiť ich vzhľad. Nehovoriac o malých nehodách, po ktorých vďaka našej nešikovnosti alebo hravosti detí zostanú na stene špinavé šmuhy.

  • Prachu a pavučín sa zbavíme vysávačom so špeciálnou kefovou násadkou alebo s prachovkou, najlepšie z jahňacej vlny. V prípade vyšších stien použijeme metlu, ktorú omotáme bielou čistou handrou. Začíname stropom, pokračujeme na bočných stenách, prach odstraňujeme v smere zhora nadol. Častejšie podobné zásahy potrebujú miestnosti s kozubom alebo s kachľami na tuhé palivo.
  • Mastné škvrny (fŕkance od jedla alebo odtlačky prstov) treba potrieť kašičkou z magnézia a benzínu a po zaschnutí prebrúsiť.
  • Fľaky po zatekajúcej vode natrieme pred maľovaním bielou farbou, ktorá ich prekryje.
  • Pleseň je dôležité nekompromisne odstrániť, lebo spôsobuje respiračné ťažkosti a astmatikom zhoršuje ich zdravotný stav. Miesta s plesňou najprv vydrhneme kefou a potom umyjeme handrou namočenou v octe. Pre premaľovaní steny použijeme špeciálny protiplesňový prípravok. Nahradiť ho môžeme zmesou z pol litra liehu a 10 g kyseliny octovej.
  • Škvrny na tapetách likvidujeme chlebovou striedkou a na mastné existuje fígeľ - miesto prikryjeme papierovou kuchynskou utierkou (prípadne pijakom) a prejdeme po nej teplou žehličkou. Vplyvom horúceho vzduchu sa mastnota vpije do papiera. Pomáha aj pretretie kancelárskou gumou alebo cestom, ktoré si pripravíme z múky a vody.

TIP: Na odstraňovanie fľakov z vody, šmúh po ceruzke a atramente, ale i mastných škvŕn na stene si môžeme zobrať na pomoc prírodný čistič – pastu zo sódy. Postup je jednoduchý - päť lyžíc sódy bikarbóny alebo jedlej soli rozmiešame v 5 lyžiciach vody. Pastu nanesieme na zašpinené miesto a po 10 minútach zotrieme vlhkou mäkkou handrou.

Poznámka: Keď likvidujeme prachovú vrstvu zo stien interiéru, nezabudnime si chrániť oči ochrannými okuliarmi. Aby sme z nich nemuseli loviť zablúdené smietky.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com