Aby bol detský kočík v kondícii

20.05.2024

DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA    O detský kočík sa treba z pochopiteľných dôvodov pravidelne starať. Je to predsa prostredie, v ktorom trávi veľa času naše malé dieťa. V jeho prípade si síce potrpíme úzkostlivo na čistotu, dôležité je však udržiavať aj hygienu predmetov a pomôcok pre batoľa.

  • Občas v kočíku skontrolujme menej viditeľné miesta, či sa tam nezakotúľali omrvinky z jedla, ktoré naše malé zvykne počas jazdy konzumovať. Zvyšky jedál, ktoré podliehajú skaze a môžu byť žriedlom baktérií, nie sú dobrým doplnkom interiéru kočíka.
  • Plastové časti najmä vo vnútri kočíka poumývajme mydlovou vodou, ktorá neobsahuje žiadne agresívne chemické prostriedky - možné zdroje kožnej alergie citlivej detskej pleti.
  • Textilné povrchy povysávajme alebo hrubšie nečistoty z nich odstráňme kefou. Pretože bývajú pogumované, môžeme ich potom umyť vlhkou handričkou namočenou vo vode s trochou saponátu. Na fľaky na vonkajšej strane vaničky a striešky kočíka môžeme použiť aj silnejší čistiaci prostriedok. Radšej si túto aktivitu naplánujme na teplý a suchý deň, aby navlhčené materiály rýchlo uschli.
  • Aj o podvozok sa treba postarať. V prípade kovového si vezmeme na pomoc handričku a čistiace prípravky používané na karosériu auta. Po preleštení povrchu voskom zmiznú všetky škrabance.
  • V letnom období sa situácia skomplikuje, ak zvykne mamička chodiť na pieskovú pláž pri jazere. Po každom podobnom výlete sa odporúča kolesá skontrolovať a zbaviť ich piesku či iných nečistôt. Ak si vezmeme kočík aj k moru, každý deň by sme mali konštrukciu pretrieť mokrou handričkou a odstrániť zvyšky slanej vody. Po vyparení tekutiny zostávajú mapy soli, ktorá pôsobí agresívne na všetky povrchy.
  • Aj v ostatných mesiacoch roka nezanedbávajme starostlivosť o kolesá. Po prechádzke v daždi či v snehu treba vždy zlikvidovať nánosy blata a špiny, zaschnutá sa odstraňuje ťažšie.
  • Gumové kolieska treba občas skontrolovať a dopumpovať. Správne nahustenie je dôležité pre dobrú jazdu i pre dlhšiu výdrž koliesok.
  • Súčasťou ošetrovania kočíka by malo byť raz do mesiaca naolejovanie koliesok, podvozku a všetkých častí, kde sú umiestnené ložiská.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com