Žuvačku v spoločnosti áno, ale...

15.02.2024

HARMÓNIA - STOLOVANIE A ETIKETA    Žuvanie síce nie je v rozpore s pravidlami etikety, ale dôležitý je spôsob tejto činnosti. Ak so žuvačkou v ústach nahlas mľaskáme alebo ju nápadne prevaľujeme z jednej strany úst do druhej, môže takéto správanie pôsobiť v spoločnosti rušivo. Treba sa naučiť žuvať s noblesou a žuvačka, ktorá zlepšuje hygienu ústnej dutiny a likviduje nepríjemný zápach, nebude žiadnym spoločenským faux pas.

Stratégia žuvania, ktoré nie je spoločenskou prekážkou

  • Žuvačku si vložme do úst nenápadne, tajne, najlepšie je odvrátiť hlavu a žuvačku nepozorovane vsunúť do úst.
  • Zabudnime na výrazné žuvacie reflexy a nezapojme okamžite celú sánku. Najprv treba žuvačku pováľať na jazyku, až nadobudne telesnú teplotu a začnú sa z nej uvoľňovať osviežujúce aromatické látky.
  • Keď žuvačka zmäkne a zvláčnie, môžeme ju začať pomaly stláčať zubami, ale zásadne so zavretými ústami, pričom obmedzujeme pohyb čeľusťami. Musíme zostať okoliu nenápadní.
  • Ako sa jej zbaviť po dožuvaní, keď stratí arómu alebo keď sa dostaneme do nevhodnej situácie na túto činnosť? Pomôžeme si papierovou vreckovkou alebo kúskom papiera, do ktorého po otočení od okolia vložíme žuvačku vybranú čo najnenápadnejšie z úst. Ten odhodíme do odpadového koša alebo skryjeme vo vrecku či v kabelke. Ak potrebujeme pri slávnostnej príležitosti nečakane vystúpiť a žuvačka by nám počas príhovoru prekážala, odporúča sa ju pre krátkosť času radšej prehltnúť.

Kde žuvať môžete a kde nie?

  • Vhodná je na pracovisku, po jedle, po káve či cigarete, na súkromnej schôdzke, pri intímnom kontakte, na plese, v kine, v divadle či na koncerte.
  • Nevhodná je na svadbe (všetci zúčastnení), na pohrebe, v súdnej sieni, v kostole, na cintoríne a pri obchodnom rokovaní.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com