Žlčníková kolika je veľmi bolestivá

24.03.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - PRVÁ POMOC    Ľudia, ktorí majú problém so žlčníkovými kameňmi vedia, aké bolesti im spôsobuje pohyb týchto neželaných predmetov v organizme.

Príčiny:

Žlčníková kolika je akútny záchvat, pri ktorom sa po konzumácii mastnej stravy zrýchli činnosť žlčníka, do pohybu sa dajú prítomné žlčové kamene a niektoré z nich uviaznu v žlčových cestách. Organizmus sa snaží sťahom svaloviny posunúť kamene ďalej.

Táto situácia sa prejavuje silnou kŕčovitou bolesťou v nadbrušku, ktorá vyžaruje smerom k pravej kľúčnej kosti alebo do chrbta a zhoršuje sa pri nádychu či tlaku na citlivé miesto. Záchvat zvykne sprevádzať aj potenie, nevoľnosť, vracanie alebo aj zvýšená teplota. Rizikovými faktormi vzniku žlčových kameňov je obezita, strava s množstvom tukov, ťažkosti s trávením a častá zápcha, ale aj dedičské dispozície, fajčenie a stres. Kamene sa nazývajú aj cholesterolové, pretože do žlče sa vylučuje viac cholesterolu ako žlčových kyselín. V žlči sa potom vyzrážajú kamene, ktoré si najprv mäkké a neskôr po usadení vápenatých solí stvrdnú. Ešte pred veľkým záchvatom sa zvyknú prejavovať menej nenápadne - plynatosťou, nechutenstvom a menšou nevoľnosťou po zjedení tučného či koreneného jedla.

Riziká:

Záchvaty by sa nemali podceňovať a riešiť len domácimi prostriedkami, tie majú iba dočasne stlmiť bolesť. Dôležité je najmä pri recidíve koliky navštíviť odborníka, ktorý po vyšetrení určí medikamentóznu liečbu orientovanú na rozpúšťanie kamienkov, alebo operačný zákrok. Ak trvá záchvat dva dni a dlhšie, s návštevou lekára netreba otáľať. Hrozia totiž vážnejšie zdravotné ťažkosti ako prasknutie žlčovodu či žlčníka alebo zápal pečene či pankreasu.

Pomoc:

Kŕče pomôže utlmiť liek proti bolesti. Po žlčníkovom záchvate si musí pacient naordinovať kratšiu hladovku najmä s vylúčením ťažkých jedál. Treba si vyhýbať vyprážaným jedlám, opekaným hranolčekom, majonéze, múčnikom z lístkového cesta, ale aj cesnaku, paprike a karí koreniu. A vzdať sa aj alkoholu a fajčenia. Na zmiernenie bolesti je výborný odvar z harmančeka s citrónovou šťavou alebo mätový či čakankový čaj. Ak domáce prostriedky nepomáhajú, treba ísť do nemocnice, kde pacient dostane infúzie, ktoré pomôžu žlčník opäť sfunkčniť a spriechodniť vývod žlče.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com