Záplava zlatého dažďa
18.03.2024
ZELENÝ DOMOV - PESTUJEME RASTLINY Jarnú náladu v nás evokuje v prvom rade prebúdzajúce sa príroda. K najvýraznejším rastlinám tohto obdobia patrí zlatý dážď. Keď začne kvitnúť, vieme, že sa môžeme tešiť na postupné príjemné otepľovanie.
- Zlatý dážď alebo zlatovka previsnutá pochádza z Číny, ale stáročia ju pestovali aj Japonci, ktorých veľmi okúzlila. Európa jej čaru podľahla v prvej polovici 19. storočia, keď sa vďaka ciest moreplavcov jej konáriky dostali až do Holandska a čoskoro ju začali sadiť vo svojich záhradách aj Angličania.
- Mladý kríček sa môže sadiť na jar i jeseň, v nasledujúcom roku treba výhonky zrezať na dĺžku asi 20 cm. V druhom roku sa narastené dlhé výhonky rozkonária a na nich sa potom už tvoria kvetné púčiky. Na dospelej rastline striháme konáriky raz do roka po odkvitnutí.
- Tento okrasný ker s tenkými konárikmi býva bohato obsypaný žltými kvetmi, ktorých farba rastlinu identifikuje už z diaľky. Po opadnutí okvetných lístkov ker zazelenie záplavou drobných lístočkov. Kry dorastú do výšky 2 až 4 metrov a od jari do jesene sú nenáročnou, ale efektnou ozdobou parkov i záhrad. Mnohí majitelia záhrad ho sadia ako ideálny živý plot, ktorý ich teritórium ochráni pred zrakom zvedavcov.
- V čase, keď kvitne, teda v marci a apríli, je vďačnou prírodnou dekoráciou v interiéri. Aktuálne na Veľkú noc môžeme kyticu zlatého dažďa ozdobiť pestrofarebnými kraslicami zavesených na stužke.
Upozornenie: Zlatý dážď je síce pekný na pohľad, ale pre malé deti, ktoré si všetko dávajú do pusy, môžu byť žlté kvety smrteľne nebezpečné. Toxické sú aj nezrelé plody podobné fazuľovým strukom. Príznakmi otravy touto rastlinou sú potenie, bledá pokožka, nevoľnosť, vracanie, hnačky a zrýchlené dýchanie.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.publicdomainpictures.net