Záhradka na balkóne či terase

12.04.2024

ZELENÝ DOMOV - PESTUJEME RASTLINY    V prípade, že sa nám nikdy nesplní sen o vlastnom dome so záhradou, snažíme sa vytvoriť si ilúziu záhonov alebo torza prírody na balkóne nášho panelákového bytu. Ak chceme, aby sa flóre darilo, musíme si zvoliť správnu stratégiu výberu vhodných rastlín i nádob na ich sadenie.

Kaktusy i petúnie

Lodžie bývajú čiastočne tienené, ale balkóny s kovovým zábradlím sú plochou vystavenou priamemu slnečnému žiareniu buď celé predpoludnie alebo popoludní, keď v lete zvykne slnko páliť až do večera. Našťastie existuje dostatok druhov rastlín, ktorým vyhovujú práve takéto svetelné podmienky. Najprv sa musíme rozhodnúť, či preferujeme sezónny charakter balkóna alebo ho plánujeme skrášliť trvalejšou krásou. V druhom prípade treba voliť zelené trvalky a kry, letnú alternatívu predstavujú obľúbené letničky. Všeobecne platí, že slnkomilné sú spravidla rastliny so žiarivými kvetmi, atmosféra letných mesiacov si žiada oranžovú a šarlátovú farbu. K klasickým rastlinám, ktorým sa na balkóne darí, patria muškáty a petúnie, bronzová ostrica, dvojzub so žltými kvetmi, lantana menlivá, skrutec či agerát, odolná je však aj popínavá sanvitália a železník, ktorý sucho dokonca obľubuje. Nenáročné na starostlivosť sú odolné kaktusy a sukulenty, ktoré akceptujú aj silné dávky slnečných lúčov. Hodia sa preto aj na vyššie umiestnené nechránené balkóny a terasy, na ktoré svieti slnko ešte intenzívnejšie než na nižších poschodiach.

Ak je veterno

Špeciálnou kategóriou sú balkóny a najmä terasy v lokalite, ktorú ohrozujú častejšie silné nárazy vetra. Ak sa ani na takýchto exponovaných priestoroch nechceme vzdať amatérskeho záhradníčenia v malom, musíme vytvoriť veterné bariéry, ktoré zmiernia nápory vetra. Môžu to byť panely alebo ohrady z drevených latiek či prekážky zo spletených prírodných materiálov. No i tak si treba zasadiť pevné druhy rastlín, ktoré podobným tlakom odolajú. Patrí k nim brečtan s kožovitými listami alebo mahónia, v prípade ktorej vietor cez úzke zúbkovité listy ľahšie prekĺzne a rastlinu neohrozí. Ideálne sú aj pružné trávy, ktoré sa neohnú či dokonca nezlomia ani v silnom vetre.

Vhodné nádoby

Nielen vplyvom slnka, ale aj vetra substráty rýchlo vysychajú, preto treba takéto rastliny častejšie polievať. Únik vody a straty vlhkosti zmiernia vhodné nádoby na rastliny z neporéznych materiálov. Môže to byť plech, plast alebo laminát. Sú to navyše aj ľahšie materiály ako keramika. V týchto priestoroch by sme vôbec nemali podceňovať veľkosť záťaže, ktorú všetky črepníky so zeminou predstavujú.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com