Z pomocníka počítačová hrozba
ZDRAVIE A KRÁSA - ZDRAVÉ BÝVANIE Z výborného pomocníka napokon nepriateľ. To si hovoria všetci, ktorí doplatili na dlhé hodiny sedenia za počítačom. Tento fenomén síce dokáže úžasne zrýchliť a zjednodušiť prácu v mnohých profesiách, ale roky práce na PC sa môžu podpísať na naše zdravie. Už v sedemdesiatych rokoch, keď bola počítačová technika ešte len v plienkach, sa v odborných kruhoch ozývali hlasy o jej možných škodlivých vplyvoch. A ktoré konkrétne problémy nám hrozia?
Nebezpečné žiarenie

Obavy vyvoláva žiarenie monitora, prachové častice priťahované elektrostatickým polom môžu podráždiť pokožku a odštartovať tvorbu vyrážok. Hovorí sa aj o možných negatívnych vplyvoch na tehotné ženy a plodnosť mužov, výskumy a dokazovanie je však zdĺhavá záležitosť.
Blikanie, ktoré dokáže redukovať kvalitný filter umiestnený pred obrazovkou, je nebezpečný pre zrak. Sústredenie na obrazovku, ktorá mení intenzitu jasu, oči unavuje a výsledkom býva slzenie, rezanie a tlak v očiach, ale i rozmazané alebo dvojité videnie a bolesť hlavy. Ľudia pracujúci denne celé hodiny na počítači trpia často syndrómom suchého oka a v priebehu rokov sa im zrak zhoršuje, potrebujú stále silnejšie dioptrie.
Problém mávajú aj pacienti náchylní na ťažkosti so štítnou žľazou, ktorá reaguje na stres a vysoké pracovné tempo poruchami funkcie a zdržiavaním vody v tele.
Poškodenia pohybového aparátu
Kameňom úrazu býva aj nesprávne až kŕčovité sedenie pri počítači. Strnulá poloha, v ktorej človek zotrváva celé hodiny bez prestávky, zaťažuje medzistavcové platničky a výsledkom sú bolesti v krčnej a bedrovej časti chrbta. Príliš predklonená hlava pre zlé umiestnenie monitoru spôsobuje brnenie v rukách, točenie hlavy a problémy s dýchaním ako dôsledok vykrivenej chrbtice. Pacient napokon končí u ortopéda, ktorý mu odporučí rehabilitačné cviky a zredukovanie času strávené pri počítači. Je to však často neriešiteľný problém hlavne v súčasnej dobe. Mnohé firmy ešte zvyšujú zaťaženie svojich zamestnancov, ktorí musia požiadavky akceptovať, ak nechcú prísť o prácu.

Práca s myšou prináša tiež svoje riziká – rýchle a často opakované pohyby zaťažujú rovnaké svalové skupiny, následkom čoho sa šľachy zapaľujú a napokon i degenerujú. Výsledkom sú bolesti v zápästí, v ramene alebo tenisový lakeť a niekedy aj strata pohyblivosti prstov alebo i ruky. Špecifickým problémom zlej umiestnenej klávesnice je syndróm karpálneho tunelu v zápästí, ktorý sa prejavuje bolesťou, slabosťou či necitlivosťou v ruke a brnením prstov. Odborníci v niektorých profesiách ako počítačoví grafici sú obzvlášť ohrození, niektorí sa po rokoch práce na PC musia podrobiť chirurgickému zákroku.
Vplyv na psychiku
Profesia, ktoré vyžadujú vkladanie dát do počítača počas celej pracovne doby, sú náročné na koncentráciu, pri spracovaní veľkého počtu informácií treba pracovať rýchlo a presne. Ľudia potom trpia dôsledkami monotónnej záťaže pred monitorom - bývajú podráždení, roztržití, mávajú problémy so spánkom, depresie a iné ťažkosti neurologického charakteru.

Zásady práce pri počítači:
- nepracovať dlhšie ako 6 hodín denne
- monitor umiestniť vo vzdialenosti 60 až 80 cm od očí, pohľad má smerovať na hornú tretinu obrazovky
- polohovať ho tak, aby sa v ňom neodrážalo svetlo lampy alebo z okna, nevhodné sú tiež neónové svetlá zvrchu, ideálna je stolná lampička uložená za monitorom naboku
- používať opierku na nohy ale aj na predlaktie, aby sme odľahčili svaly na zápästí
- sedieť vzpriamene na ergonomicky vhodne tvarovanej stoličke s nastaviteľnou výškou sedadla a uhla operadla a pri stole so správnou výškou (lakte majú byť vo výške pracovnej dosky)
- po každých dvoch hodinách si naordinovať 15-minútovú prestávku a prípadne si zacvičiť, rozhýbať chrbticu, nohy i ruky, niekedy postačí krátka prechádzka
- aj počas práce v istých intervaloch premasírovať zápästia, zakrúžiť nimi
- počas práce prejsť občas pohľadom z monitoru na výhľad do okna
- v miestnosti pravidelne vetrať, aby mal mozog zabezpečený prísun kyslíka
- pri bolesti hlavy si dať prestávku, premasírovať si spánky a dodržiavať pitný režim
- v prípade pálenia očí si aplikovať umelé slzy, ktoré zavlažia oko slzným filtrom a chránia ho pred vysychaním
- počas víkendu a voľných dní chodiť do prírody, relaxovať pri pohybových aktivitách a nechať očiam pohľadom na zeleň odpočinúť

Riziko najmä pre deti
Všetky spomínané riziká zdravotných ťažkostí ohrozujú ešte viac deti a mladých ľudí, ktorí trávia pri počítači denne až priveľa hodín. A často pri tom ležia na posteli alebo sedia na stoličke v neprirodzenej polohe. Navyše im chýba dostatok pohybových aktivít, ktoré k tomuto veku patria. Ťažko teraz odhadnúť, v akom stave budú ich svaly a kostrový aparát o dvadsať či tridsať rokov, keď podľa lekárov chrbtové stavce u sledovaných malých pacientov vykazujú už teraz degeneratívne zmeny a ich svalstvo je slabé a nedostatočne vyvinuté.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com