Z pieskoviska rovno k lekárovi

15.05.2024

MAMINA - DIEŤA     Z nevinnej hry, ktorá patrí k detstvu tých najmenších, môže byť napokon zdravotný problém. Asi každá mama zvykne so svojím batoľaťom navštíviť vždy, keď to počasie dovolí, miestne pieskovisko. Malí stavitelia pri hre s lopatkou a vedierkom vydržia dosť dlhý čas a nikoho pri podobnej rodinnej sieste nenapadne, že piesok môže byť zdrojom nebezpečnej nákazy.

Asi každého rodiča vyľaká začervenané podráždenie na koži, ktoré často prejde do tvorby nevzhľadných pľuzgierikov a do praskania zasiahnutej oblasti. Ide o impetigo, ktoré asi mnohí poznajú skôr pod názvom sladké chrasty. Príčinou je stafylokoková alebo streptokoková infekcia. Netreba ju určite podceňovať, ale okamžite zájsť k lekárovi, ktorý by mal po zhodnotení situácie predpísať antibiotiká.

Liečba vyžaduje trpezlivosť

Okrem užívania antibiotík je dôležité sa postarať aj o poškodenú pokožku infikovaného dieťaťa. Vzniknuté chrasty treba odstraňovať pomocou mäkkej gázy namočenej v teplom rastlinnom oleji. Ale až po zmäkčení teplými obkladmi a repíkovým odvarom. Potom postihnutú kožu ešte ošetríme antibiotickou masťou a zopakujeme to v priebehu dňa niekoľkokrát. Dobrým pomocníkom sú aj prípravky s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá pomáha odstraňovať stvrdnuté vrstvy na koži. Samozrejme, že dieťa treba izolovať od detského kolektívu a aj doma musí používať vlastný uterák. Podstatná je dôsledná hygiena a rodič, ktorý infikované dieťa ošetruje, by sa mal umývať antibakteriálnym mydlom.

Rizikové pieskoviská

Škodlivé baktérie sa dostanú do tela len vďaka narušenej koži. Stačí drobný škrabanec, porezanie či ranka po bodnutí hmyzom, aby sa dieťa infikovalo. Prameňom môže byť už nakazený jedinec alebo kontaminované prostredie. A piesok, žiaľ, býva častým zdrojom rôznych infekcií. Problémom je aj nedostatočná údržba hracích plôch, o ktoré sa nikto poriadne nestará. V skutočnosti by sa piesok mal pravidelne vymieňať, čo je však pre väčšinu samospráv drahá investícia. No minimálne by ho mal správca raz za dva týždne dať prekopať, poliať vodou a znovu prehrabať.

Pri nevinnej hre na pieskovisku ohrozujú deti

  • streptokoky a stafylokoky spôsobujúce rôzne infekcie
  • výkaly zvierat, najmä psov a mačiek, ktoré môžu obsahovať zárodky salmonelózy, hepatitídy typu A i parazitov, napríklad toxoplazmózy, škrkavky či pásomnice
  • kúsky skla, na ktorých sa môže dieťa porezať
  • použité injekčné striekačky po narkomanoch, ktoré môžu byť infikované vírusom hepatitídy, ale aj vážnejších ochorení, ako je HIV

Poznámka: V niektorých prípadoch pri oslabenom imunitnom systéme sa infekcia impetiga môže z malého ložiska na tvári rozšíriť na celé telo, čo predstavuje časovo náročnú liečbu a riziko zjazvenia kože a jej trvalého znehodnotenia. A výnimočne spôsobí táto infekcia zápal a zlyhávanie obličiek.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com