Workoholizmus ako diagnóza

15.02.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - RELAX A POHYB    Ak niekto trávi celé dni v práci a nenájde si čas na rodinu či priateľov, to už nie je téma na žartovanie. Je to problém, ktorý netreba v žiadnom prípade zľahčovať. Exponovaná pracovná aktivita, ktorá sa považuje za pozitívny postoj k povinnostiam, môže byť paradoxne napokon veľkým problémom až psychiatrickou diagnózou.

Ak niekto nedokáže rozpoznať hranice svojich fyzických i duševných možností a venuje práci priveľa svojho času aj mimo oficiálnej pracovnej doby, môže na to doplatiť zdravím, vybuduje závislosť. Nie náhodou majú workoholici 5. júla svoj deň. Má pripomenúť všetkým, ktorí zabudli relaxovať, aby sa dokázali zastaviť.

Začína to už v detstve

Problém je ako vždy v našej hlave. Všetko to, čo sa v nej od detstva kopí. A výnimkou nie sú ani na prvý pohľad pozitívne príklady. Ak ich nesprávne zhodnotíme, môže sa stať, že oteckove nedeľné fušky pre zlepšenie ekonomickej situácie rodiny a mamičkina snaha motivovať nás k čo najlepším výsledkom v škole napokon povedú k vybudovaniu závislosti. Určite sa aj vo vašom okolí vyskytujú ľudia, ktorí venujú práci všetok čas, mnohí sú ako úspešní jedinci vo svojej profesii obdivovaní. Skutočnosť je však zložitejšia. Úspech prichádza za cenu strát. Pre veľkú zaneprázdnenosť obetujú neraz ostatné – vzťahy, rodinu i zábavu. Oberajú sa tak o mnoho vzácnych chvíľ a zabúdajú i na oddych, celé roky si nedoprajú ani pár dní dovolenky.

Typické príznaky závislosti od práce

  • Workoholik sa správa podobne ako alkoholik alebo narkoman, drogou je v tomto prípade práca.
  • Nepripustí, že má veľký problém, argumentuje, že on robí niečo pozitívne, tvorí, produkuje, vytvára hodnoty a finančne istí rodinu.
  • Neskôr presvedčený o svojej jedinečnosti nedokáže prijímať rady kolegov a pracovať tímovo, býva často podráždený.
  • Zhoršuje sa aj jeho komunikácia v súkromí, zanedbáva blízkych, trávi s nimi minimum času.
  • Pri strate zamestnania alebo postu šéfa rýchlo upadá do stavu depresie.

Ide aj o zdravie

Pre absenciu relaxu a pohybových či iných oddychových aktivít môže mať workoholik aj viaceré zdravotné ťažkosti. Život mu znepríjemňujú....

  • ..poruchy spánku, prípadne výpadky pamäte
  • ...vyčerpanosť s hrozbou prepracovať sa ku chronickému únavovému syndrómu
  • ...znižovanie schopnosti sústrediť sa na prácu
  • ...chronická nespavosť
  • ...bolesti hlavy, krku a chrbtice
  • ...tráviace ťažkosti
  • ...závrate
  • ...problémy s vysokým krvným tlakom, ktorý predstavuje riziko infarktu alebo mozgovej príhody

A tu je liek známy

Ak ste sa v niektorých bodoch z charakteristiky workoholika už poznali alebo vám pripomenuli správanie niekoho z rodiny či priateľov, je najvyšší čas na zaradenie spiatočky. To neraz šialené pracovné tempo treba spomaliť alebo načas úplne zastaviť. Napríklad v podobe plnohodnotnej dovolenky. Dvoch týždňov strávených hocikde, ale bez mobilu a mailov. Po návrate domov stačí už len pokračovať v dobrých úmysloch a víkendy zásadne tráviť aktívne v kruhu najbližších alebo s knihou v ruke, na rybačke či pri inej obľúbenej činnosti. V každom prípade výhradne relaxačne. Aby to však človek závislý od práce zvládol, musí si v prvom rade reštartovať mozog. A najmä si upratovať zoznam priorít. Ak to nedokáže sám, musí sa poradiť s odborníkom, ktorý mu pomôže zvládnuť jeho závislosť.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com