Vyberáme šijací stroj

05.03.2024

HARMÓNIA - TVORÍME    Mnohé ženy sa venujú šitiu a dokážu tak skrášliť interiér zaujímavými textilnými dekoráciami alebo obohatia šatník svoj i svojej rodiny o originálne modely. Každá amatérska krajčírka preto ocení kvalitný šijací stroj. Pri kúpe by mal každý dobre zvážiť typ a značku, veď šijací stroj si nekupujeme často, niektoré majiteľky vydržia pokojne pri jedinom celý život.

  • Voľme radšej značkový stroj. Okrem toho, že tieto šijacie stroje sa menej kazia, len renomovaný výrobca garantuje servis a náhradné diely. A niektorí tradiční výrobcovia ako Singer, Bernina alebo Pfaff ponúkajú na svojich stránkach aj video návody a školy šitia.
  • Ak nás osloví nízka hmotnosť výrobku, niet sa prečo tešiť. Niektoré súčiastky boli byť pravdepodobne vyrobené z plastu, tie však nevydržia takú záťaž ako kovové.
  • Prístroju by nemal chýbať certifikát kvality ISO 9001:2008, ktorý na základe prísnych kritérií na kvalitu udeľuje medzinárodná inštitúcia.
  • Treba si pozrieť aj manuál - čím je podrobnejší, tým je kvalitnejší. Pár listov alebo plagátik s jednoduchým nákresom a so stručnými informáciami nesvedčia o serióznosti výrobcu.
  • Nedôležitý nie je ani predajca. Treba si overiť dĺžku jeho pôsobenia na trhu a druh tovaru, na ktorý sa orientuje. Aby sa nám o pár rokov nestalo, že súčiastky do šijacieho stroja od menej známeho zahraničného výrobcu nebudeme mať u koho kúpiť.
  • Je dobré si dopredu zistiť, či do vybraného typu stroja sa dajú používať bežné ihly do šijacích strojov, aby sme nemali veľmi rýchlo problém, čím vlastne šiť. Aj kvôli drobnej ihle sa môže stať celý stroj nepoužiteľný.
  • Aj keď si potrpíme na dizajn, v tomto prípade nie je tak dôležitý, najpodstatnejšie sú funkcie a sila stroja, aby sme zvládli aj zošívanie rifľoviny a iných pevných a hrubých látok.
  • Ak sme len amatéri, nepotrebujeme ani stroj s množstvom funkcií, pretože väčšinou používame len základný a endlovací steh a občas funkciu obšívania gombíkovej dierky. A tú nemusíme robiť plne automaticky, zvládneme to aj s pomocou pridaného rámčeka.
  • Výhodou je tvar voľného ramena, ktorý umožňuje šiť úzke rukávy a nohavice či časti detských modelov. Ak nie je súčasťou základného dizajnu, malo by byť k dispozícii po odpojení časti "stolíka" čiže šijacej plochy.
  • Ponuka rôznych efektných stehov a vyšívacích programov v súvislosti s niektorými finančne náročnejšími šijacími strojmi je veľmi lákavá, no treba si reálne rozmyslieť, či ich budeme skutočne potrebovať. Náročnejšie krajčírky by aj pri výbere základných typov šijacích strojov mali mať možnosť dokúpiť si rôzne druhy patiek, ktoré umožňujú nariasnenie, ohnutie a olemovanie látky, všitie skrytého zipsu, našívanie gumy a iné špeciálne techniky.
  • Je lepšie kupovať šijací stroj v kamennom obchode a nie cez e-shop, aby sme si mohli na výrobok aj siahnuť a vyskúšať ho.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com