Vlaha pre rozhorúčenú zeleň
ZELENÝ DOMOV - PESTUJEME RASTLINY V horúčave by okrem obyvateľov bytu nemali zostávať smädné ani izbové rastliny. Ako ich počas tepelne náročných dní zavlažovať správne?
- V prvom rade nedopustíme, aby strácali vlahu priamym pôsobením slnka, preto ich chránime žalúziami. Predierajúce sa slnečné lúče cez škáry budú stačiť pre ich dostatočný rast.
- Dôležitá je aj kvalita vody, rastlinám svedčí skôr mäkká. Preto treba nechať vodu z vodovodu nechať aspoň deň odstáť. Zmäkčiť ju môžeme aj prevarením alebo pár kvapkami octu.
- Okrem klasickej zálievky ku koreňom môžeme rastlinu prebrať k životu aj osprchovaním alebo postriekaním vodou. Vlaha sa do nej dostane touto cestou aj vďaka tomu, že listy boli zbavené prachu.
- Zvýšiť prísun vlahy môžeme aj pomocou plošne väčšej podmisky, ktorú naplníme vodou. Tá sa vyparovaním bude šíriť aj k vrchným častiam rastliny, nielen ku koreňom.
Vodné poistky
Ak sa na pár dní chystáme odísť alebo sa pre pracovné povinnosti obávame, že na svoju bytovú zeleň zabudneme, môžeme jej zavlažovanie zabezpečiť šikovnými trikmi. Pomôže...
- ... väčší pevný igelit naplnený do tretiny keramzitom a ešte niekoľkocentimetrovou vrstvou vody, kam napokon črepník s citlivým kvetom umiestnime.
- ... vrstva molitanu v hlbšom podnose namočený vodou, na ktorý uložíme jeden či viac kvetináčov.
- ... samozavlažovanie pomocou sklenených alebo plastových zavlažovacích gúľ, ktoré sa naplnené vodou zapichnú do zeminy.
Domáce tipy:
Priebežne zavlažovať rastlinu sa dá aj pomocou hore dnom otočenej plastovej fľaše, ktorú opatríme špeciálnym uzáverom s otvormi, aby sa do zeminy dostávali postupne malé množstvá vody.
K osvedčeným vynálezom patrí aj kus obyčajného konopného špagátu. Jeden koniec zaťažíme kameňom v nádobe s vodou a druhý zasunieme do substrátu v črepníku. Špagát sa napije vodou, ktorá sa podľa fyzikálnych zákonov bude takto presúvať z nádoby do kvetináča.