Viete pomôcť zranenému človeku?

07.05.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - PRVÁ POMOC    Ako sa hovorí, nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. Nehoda, pád, náhla príhoda, popálenie pri táboráku, to sa môže vo vašej bezprostrednej blízkosti udiať kedykoľvek a dokonca aj v prírode na výlete. Zaskočila by vás podobná situácia alebo by ste vedeli adekvátne zareagovať? Nie každý to dokáže, keď sa jeho blízky človek zraní pri športe alebo neznámy človek dostane v električke záchvat. Väčšina v tej chvíli zostane iba bezradne stáť nevediac, čo vlastne urobiť.

Popálenina si žiada vodu

Pri popáleninách je dôležité čo najrýchlejšie postihnutú oblasť ochladiť, zabrániť ďaľšiemu poškodeniu kože, strate tekutín a šoku. Najmenej na desať minút ponorte popálenú časť do vody, prípadne ju vodou oplachujte alebo prikryte studeným mokrým uterákom. Kým vznikne opuch s pľuzgiermi, opatrne odstráňte odev, opasok alebo prstene z blízkosti popáleniny, no nesnažte strhávať prilepené predmety. Popáleninu prikryte gázou alebo čistým materiálom, ktorý sa nesmie strapkať. Osobu uložte tak, aby sa popálenina nedotýkala zeme a poranenú časť, napríklad ruku, zdvihnite nad úroveň srdca.

Pri infarkte pomáha acylpirín

Infarkt myokardu vznukne pri úplnom alebo čiastočnom obmedzení prívodu krvi do srdca. Ak máte podozrenie, že sa to práve stalo vášmu kolegovi, chyťte ho za plecia, uložte do polosedu a podoprite vankúšmi. Vankúšom pododprite aj zohnuté kolená. Ak máte acylpirín, podajte mu dávku 300 mg. Tabletky však nesmie prehltnúť, ale pomaly žuť a nechať rozpustiť v ústach. Dôležité je postihnutého po celú dobu, kým príde záchranka, upokojovať a zabezpečiť mu pokoj a pohodlie.

Začalo sa vaše dieťa dusiť?

V prípade, že sa vaše malí začne dusiť, povzbudzujte ho v kašľaní, aby sa uvoľnila prekážka, a skontrolujte mu ústnu dutinu. Ak sa dieťa naďalej dusí, predkloňte ho, postavte sa zaň a päťkrát ho udrite do chrbta medzi lopatkami. Znovu skontrolujte, či sa sa do ústnej dutiny z hrdla niečo neuvoľnilo. Ak to nepomohlo, kľaknite si za chrbát dieťaťa, zovrite jednu ruku v päsť, položte ju na dolnú časť hrudnej kosti a prikryte druhou rukou. Ppotom päťkrát za sebou potiahnite prudko k sebe a pustite. Ešte to zopakujte nižšie v strednej časti brucha a vždy skontrolujte ústnu dutinu.

V búrke s bleskami utekať od stromov

Ak sa na výlete v prírode ocitnete v apicentre búrky s bleskami, nájdite si rýchlo úkryt na zníženom mieste (pod kopcom, jarok) čo najďalej od vysokých stromov či stĺpov a od vody. Ak jazdíte na bicykli, zastevte, nechajte na ceste či chodníku ležať a nájdite si úkryt. V aute s kovovou strechou zosteňte sedieť, pretože konštrukcia vozidla vás chráni a blesk sa uzemní cez gumené kolesá. Ak ste na lodi, snažte sa čo najskôr dostať na breh. Počas búrky sa musíte zbaviť golfových palíc, dáždnikov a iných predmetov, ktoré majú kovové časti. Ak sa už blýska, tak si kľaknitepredkloňte a ruky položte na kolená. Je dôležité chrániť si hlavu, ktorá je najzraniteľnejšou časťou tela.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com