Veľkonočná plnka je tradíciou

29.02.2024

VARENIE - SVETOVÉ A MINULÉ CHUTE    Návraty ku gastronomickým koreňom sa vyplatia. Pretože veľmi chutia. Napríklad na sviatky jari sa kedysi pripravovala veľkonočná plnka. A to presne na bielu sobotu ako prvé mäsové jedlo po niekoľkotýždňovom pôste. Ak sa urobila naozaj poctivo, výborne zasýtila.

Existuje množstvo receptov, ako ju pripraviť. Čo kraj, to iná chuť, regionálne sa recepty dedili z generácie na generáciu. A vy si môžete vyskúšať alternatívu, ktorá vám najviac vyhovuje. V každom prípade, nezabudnite na dôležitú prísadu, ktorou je mladá žihľava ako jeden z jedlých symbolov jari. Nahradiť ju však môže aj špenát. Zelené bylinky sa pridávali do plnky aj z praktických dôvodov. Keďže po 40-dňovom pôste mohol mať niekto problém prejsť okamžite na tučnejšie jedlá, vďaka žihľave či medvediemu cesnaku bola plnka stráviteľnejšia.

Z histórie sviatočného pokrmu

Nákyp z pečiva rôzne ochutený je starý takmer 500 rokov. Kedysi na začiatku sa pri jeho príprave používalo mäso z teľacej hlavy, neskôr sa vymýšľali rôzne variácie. Pôvodne sa vnímal nákyp ako prostejšia náhrada mäsa, ale v 16. storočí, v čase panovania kráľov, ktorí radi honosne so svojimi dvoranmi hodovali, získala plnka luxusnejší kredit. Šľachta si obľúbila plnené kačice, labute, morky i divinu a ich kuchári im ochotne pripravovali náplne od výmyslu sveta. Obzvlášť sa snažili v sídlach anglického kráľa Henricha VIII., ktorý bol veľmi maškrtný. Ocenil aj každé pekne upravené jedlo, ktoré navyše skrývalo prekvapenie. Plnené kurča už nestačilo, na jeho stole pristál neraz pečený páv s plnkou z holubieho mäsa či teľacia hruď s vajíčkami, hrozienkami a mandľami alebo iná extrémna kombinácia. Tento panovník údajne skonzumoval denne 5000 kalórií, takže jeho vážne zdravotné problémy s obezitou a s dnou boli len prirodzeným dôsledkom jeho obžerstva.

Na druhej strane však inšpiroval smerovanie stredovekej kuchyne a plnka sa postupne udomácnila vo všetkých európskych krajinách. V chudobných rodinách v nej síce chýbalo mäso, ale chuťovo tieto jednoduchšie verzie vôbec nezaostávali.

Príprava je jednoduchá

Základom je biele pečivo, či už rožky, žemle alebo veka, ktoré nakrájané zvláčnime teplým mliekom, smotanou, rozpusteným maslom a surovými vajíčkami. Ak najprv primiešame žĺtka a druhým krokom je sneh z bielkov, plnka bude nadýchanejšia a jemnejšia. Potom pridávame varené mäso (pečené i varené, údenú krkovičku, klobásu, slaninku, salámu či klobásu), zelené bylinky (vňate, pažítku, žeruchu, tymian či bazalku), koreniny (soľ, čierne korenie, muškátový oriešok, majorán, rascu), zeleninu (varenú mrkvu, huby, cuketa, hrášok, často surovú cibuľu a cesnak) a ďalšie ingrediencie podľa konkrétnych receptúr.

Pečená i varená

Veľkonočná plnka sa najčastejšie pečie vo vymastených a strúhankou vysypaných pekáčoch alebo zapekacích miskách, ale dá sa aj uvariť. Treba ju však rozdeliť do niekoľkých porcií a zabaliť do potravinovej fólie vo forme menších šúľkov. Potom ich vložiť vo vriacej vode ako variť podobne ako žemľovú knedľu.

Zaujímavé kombinácie do plniek

  • ...údené mäso s cesnakom a petržlenovou vňaťou
  • ...mladá žihľava so smotanou a muškátovým orieškom
  • ...mäso z pečeného alebo vareného kurčaťa s medvedím cesnakom
  • ...pečená teľacina a kačacie pečienky s vínom a pažítkou
  • ...špenát s cesnakom
  • ...kuracie prsia a moravské údené s kešu orieškami a cesnakom

Dobré tipy:

  • Plnka sa dá upiecť aj v hlbšej podlhovastej nádobe na pečenie biskupského chlebíka a vylepšiť ju radom natvrdo uvarených vajec, ktoré uložíme na spodnú vrstvu plnky a zakryjeme ich vrchnou.
  • Ak nechceme, aby bola plnka na povrchu suchá, vyložíme dno pekáčika plátkami anglickej slaniny a pár plátkov položíme aj na vrch plnky.
  • Ak pridáme muškátový oriešok, bude plnka ostrejšie korenená, ak pridáme nasekané mandle, bude chrumkavejšia.
  • Konzumovať ju môžeme teplú i studenú.
  • Všetky tieto chutné zmesi sa dajú použiť ako plnka do kurčaťa, kačice alebo teľacích rebierok.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com