Ústna voda nie je zubná kefka

08.05.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - STAROSTLIVOSŤ O TELO    Ústna voda sa už stala súčasťou každodenných ranných a večerných úkonov v kúpeľni. Ale v žiadnom prípade jej netreba prisúdiť úlohu zásadného likvidátora nečistôt, ktorý zabráni tvorbe zubného kazu a zápalu ďasien. Je to iba doplnok ústnej hygieny, ktorý sa podpisuje pod zdravý a svieži dych. Skutočnú ochranu chrupu si zabezpečíme len dôsledným čistením zubnou kefkou.

Odborníci rozlišujú ústne vody v koncentrovanej podobe, ústne roztoky na výplach a zdravotné ústne vody. V prípade prvých dvoch kozmetických prípravkov treba byť obozretný, pretože obsahujú niekedy až 30 percent alkoholu, ktorý slúži na dezinfekciu a konzervovanie. No tie výrobky nie sú absolútne vhodné pre deti a pre abstinujúcich alkoholikov.

Nemá slúžiť ako mimikry

Väčšine ústnych vôd nechýba esencia mentolu alebo mäty piepornej, ktorá dych veľmi osvieži a zároveň dokáže prekryť aj nepríjemný zápach. Ak niekto takýmto spôsobom rieši zubnú hygienu, tak robí veľkú chybu. Pach je síce krátkodobo potlačený, ale bakteriálny rozpad potravy prebieha ďalej a len čo účinok ústnej vody pominie, problém so zápachom je zase naspäť. Dôležité je preto nezápasiť so zubnou kefkou a pastou ako s nepriateľmi, ale používať ich pravidelne ráno i večer, prípadne aj po každom jedle či po konzumácii agresívnejších potravín.

Nerieši zdravotné problémy

Ťažkosti ako kaz alebo zápal ďasien treba čo najskôr konzultovať a riešiť so svojím zubárom alebo odborníkom na profylaxiu. Pretože ani tieto problémy ako možný zdroj zlého dychu ústna voda nerieši. Len čiastočne pomáha. Napríklad zmierňuje symptómy zápalu (vitamín A a alantoín), aj keď ho nelieči. A prítomné výťažky niektorých byliniek podporujú prekrvenie ďasien, ktoré sú potom odolnejšie voči škodlivým baktériám. A má ešte jednu funkciu - pri pravidelnom vyplachovaní po jedle pomáha ústna voda zbaviť ústa a medzizubný priestor zvyškov jedla, čím zlepšuje situáciu v ústnej dutine a redukuje tvorbu zubných kazov. Pre zvýšenie účinku sa odporúča voliť ústne vody s obsahom fluoridu 200 až 500 mg na liter. Ovplyvňujú výraznejšie štruktúru zubného povlaku, ktorý sa dá potom pri klasickom čistení zubov ľahšie odstrániť. No ani s fuoridom, ktorý má okrem iného aj antibakteriálny účinok, to netreba veľmi preháňať.

Keď sú na predpis

Zdravotné ústne vody sa považujú za liečivý preparát, dostať ich preto len v lekárňach. Často obsahujú kysličník chlórový, ktorý ničí baktérie. Sú určené len na krátkodobé používanie, napríklad v rámci liečby paradentózy alebo po operácii na podporu hojivého procesu. Vyžadujú však opatrnosť. Kysličník chlórový zafarbí zuby i jazyk v čase používania nahnedo, čo sa dá odstrániť len špeciálnymi zubnými pastami. Pri dlhšom používaní môže však táto látka ovplyvniť chuť a v prípade citlivejšej osoby môže zničiť veľký počet pozitívnych baktérií a tým aj ekosystém v ústach s dôležitou funkciou ochrany.

Čo ešte zlepšuje stav ďasien a ústnej sliznice?

  • Tinktúry alebo kvapky z rastlinných výťažkov, najmä extrakty zo šaľvie, kamilky a myrhy.
  • Homeopatické kvaky na ďasná, ktoré zlepšujú obranyschopnosť a upokoja vegetatívny systém, ak sú časté zápaly podmienené stresom.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com