Urobme deťom bublifuk
DOMÁCNOSŤ - AKO UŠETRIŤ Zábava s vyfúkavaním mydlových bublín patrí k obľúbeným zábavným aktivitám v rodinách s malými deťmi. A súťaž o vytvorenie najväčšej bubliny sveta môže byť dobrou inšpiráciou pre zmysluplný program na narodeninovej oslave syna či dcéry, ktorej prišla zagratulovať kopa kamarátov. Najjednoduchšie je kúpiť bublifuk so špeciálnym otvorom na tvorbu dokonalých bublín. Ale, čo ak sa nám tekutá zmes minula alebo jej pre húf bublichtivých fafrnkov je príliš málo? Potom nám neostáva nič, len si ju urobiť vo vlastnej réžii.
Funkčný kokteil treba namiešať z niekoľkých ingrediencií a v správnom pomere. Na menšiu porciu potrebujeme za lyžicu nastrúhaného jadrového mydla, ktoré necháme vo vode rozpustiť a potom ešte primiešame lyžicu saponátu na riad (napríklad Jari). Pred príchodom hostí detskej oslavy si pripravíme zázračnú vodu z pol litra vody, do ktorej pridáme 6 kávových lyžičiek saponátu, 6 lyžičiek stolného oleja a 4 lyžičiek cukru. Ale existujú aj iné recepty na tekuté zmesi, ktoré zaručene produkujú perfektné bubliny. Iný návod hovorí o kombinácii 10 dielov destilovanej vody, 3 dielov saponátu a 1 dielu glycerínu, ktorý dostaneme kúpiť v lekárni. Dokonca zmes treba pre zlepšenie účinku zahriať, ale nesmie vrieť, a potom ju nechať v uzavretej nádobe do druhého dňa vychladnúť. Na vyfukovanie a tvorbu bublín potrebujeme fukar, čiže špeciálny držiak ukončený oválnym otvorom, v ktorom sa vytvorí základná membrána. Celkom dobre ho môže zastúpiť drôt ohnutý do tvaru kruhu, jeho rozmer určí veľkosť bublín. Ale fúkať bubliny môžeme aj cez slamku, ktorú na konci rozrežeme viackrát do hĺbky 2 či 3 cm a rozprestrieme. Fúkať treba opatrne, skôr pomalšie, pri rýchlom a netrpezlivom prúde vzduchu bubliny praskajú.
Ako vzniká bublina?
Tlakom vzduchu na membránu z kvapaliny sa táto začne naťahovať a zväčšovať. V snahe dosiahnuť tvar s najnižšou energiou sa zväčšujúce teleso formuje do tvaru gule. Zároveň sa okolo otvoru, kadiaľ prúdi vzduch, zväčšuje tlak, čo napokon v istom momente spôsobí oddelenie bubliny od predmetu, cez ktorý fúkame. Okamih žije svoju hviezdnu chvíľu, kým tlakom okolitého vzduchu slabá stena nepraskne. Deje sa to aj pri dotyku s predmetmi vo vonkajšom prostredí alebo stena nezvládne váhu zvyšku tekutiny, ktorá pod vplyvom gravitácie odtečie do spodnej časti bubliny, a tiež praskne.