Upísaní chronickej bolesti

16.04.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU    Dnes si pripomíname Svetový deň bolesti. Dôvod, prečo sa venuje tomuto fenoménu veľká pozornosť, je jeho frekvencia. Podľa výskytu tohto problému sa odhaduje, že neuropatickou bolesťou pravidelne trpí až 22 miliónov obyvateľov Európy.

Bolesť je dôležitý signál tela, ktoré oznamuje problém. Akútna býva výsledkom zranenia, infekcie alebo pokazeného zubu, no mnoho ľudí je denne konfrontovaných s ťažkosťami aj po vyliečení či zahojení rany. Ich problém je neuropatická chronická bolesť, ktorá zhoršuje kvalitu ich života, obmedzuje ich v zamestnaní i pri domácich prácach, neraz sa vzdávajú akýchkoľvek pohybových aktivít či kultúrnych podujatí a výsledkom je depresia, nechuť k jedlu, poruchy spánku a pocit izolovanosti.

Aké sú príčiny

Dôvodom pre tento stav je poškodenie niektorej časti nervového systému. Môže to byť miecha alebo mozog, prípadne periférne nervy. Tieto potom prenášajú do mozgu signály, ktoré sú nesprávne vyhodnotené ako bolesť. A ako ju pacienti vlastne pociťujú? Môže to byť rovnako bodavá či pálivá bolesť, ako aj svrbenie alebo mravenčenie. Veľa však závisí od konkrétneho jedinca, pretože ľudia majú rôzny stupeň citlivosti na bolesť.

Zdanie či skutočnosť?

Táto bolesť sa zvykne nazývať aj fantómovou. Trpia ňou často ľudia, ktorí napriek amputácii končatiny pociťujú bolesť alebo svrbenie v prstoch či v celej nohe. Príčinou disfunkcie nervov a následne chronickej bolesti býva aj poškodenie miechy, operácia stavcov chrbtice alebo iné chirurgické zákroky či zranenia, ale aj rôzne ochorenia. Neuropatickou bolesťou trpia často pacienti so sklerózou multiplex, s rakovinou, po mozgovej príhode, s atritídou alebo so zápalom trojklanného nervu. Diabetici pociťujú tŕpnutie končatín alebo až pálivú bolesť pri vysokej alebo nízkej hladine cukru v krvi. Bolesť sprevádza aj herpes, obzvlášť pásový, ktorý postihuje veľkú časť pokožky trupu.

Návšteva špecialistu

Potláčať bolesť každodenným užívaním liekov nie je riešením. Pri pretrvávajúcich ťažkostiach treba vyhľadať lekára, ktorý zhodnotí situáciu a pacienta lieči cielene bez toho, aby riskoval vývoj závislosti na liekoch potláčajúcich bolesť. Môže to byť všeobecný lekár, ale aj neurológ, ortopéd či algeziológ, ktorý sa zameriava na všetky ochorenia so symptómom bolesti. 

Okrem užívania vhodných liekov pomáhajú pacientom aj neurochirurgické metódy, akupunktúra, stimulácia nervov elektrickým prúdom, fyzikálna terapia teplom a rôzne psychoterapeutické a relaxačné techniky.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com