Knižné novinky - ZDRAVIE

07.03.2024

(zdravotné problémy, klasická i alternatívna liečba, duševné zdravie)

PREDSTAVUJEME NOVINKY NA KNIŽNOM TRHU:

Výživne o výžive

Nepodľahnite super reklamám na ultra spracované potraviny! Ani na tie, ktoré sa tvária zdravo, fit a obsahujú "len zdraviu prospešné" látky. Nálepky na obaloch vás pred narušeným trávením či priberaním na hmotnosti neochránia. Kľúčom k dobrému zdraviu je zdravá strava, preto by ste mali porozumieť tomu, čo jete, čo potraviny obsahujú, ako ich kombinovať a aký majú vplyv na vaše telo. A teraz naozaj nehovoríme len o kalóriách. Nutričná špecialistka Jana Kondrcová vo svojej knihe vyvracia mýty o stravovaní, ktorým všetci veríme – zázračné diéty nefungujú a rýchle návody proste neexistujú! Okrem iného zistíte, ako si správne vyskladať zdravý tanier počas celého dňa, alebo ako veľmi môže vaše trávenie ovplyvniť taká jednoduchá vec, ako správne žuvanie, ale aj spánok, stres či celkové psychické nastavenie.

Čo naozaj jeme?

V dvadsiatich troch krátkych kapitolách sa Tim Spector rozhodol zbúrať mýty o jedle a zároveň odhaliť, prečo sú takmer všetky tvrdenia o ňom nesprávne. Poukazuje na škandalózny nedostatok kvalitných vedeckých dôkazov, na ktorých sa zakladajú štandardné stravovacie odporúčania, a odkrýva zákulisie potravinárskeho priemyslu, ktorý pevnou rukou ovláda obsah našich tanierov. Autor upozorňuje, že tieto naliehavé problémy nie sú dôležité len pre naše osobné zdravie, ale aj pre budúcnosť celej planéty. Kniha Čo naozaj jeme? spochybňuje všetky stravovacie návyky, vládne opatrenia, zázračné riešenia či nálepky, ktorými sa označujú niektoré údajne škodlivé potraviny, a nabáda nás, aby sme razantne prehodnotili svoj vzťah k jedlu.


Výživa pre zdravú myseľ

Kniha Výživa pre zdravú myseľ od Maggie Moon, vedkyne a registrovanej dietologičky, zrozumiteľným spôsobom objasňuje vedecké poznatky o duševnej kondícii človeka. Čo je však ešte dôležitejšie, táto užitočná príručka vám poskytne ľahko realizovateľný program na udržanie sviežej mysle vďaka konzumácii tých správnych potravín. Zároveň vystríha pred potravinami, ktoré mozgu škodia. Zdravé recepty v knihe sú nielen chutné, ale môžu významne pomôcť: zlepšujú pamäť aj koncentráciu a majú množstvo ďalších zdravotných benefitov pre celé telo.


Detský mozog, batoľa

Trápia vaše dieťa zlé sny? Prežíva svoje prvé obdobie vzdoru alebo má azda problémy so socializáciou s inými deťmi? Po dovŕšení prvého roku života je dieťa motoricky schopnejšie, jazykovo zručnejšie a emocionálne vnímavejšie. Práve medzi začiatkom druhého a koncom tretieho roku života prechádza aj z pohľadu kognitívnej neuropsychológie významnými zmenami, ktoré je dôležité zreflektovať a náležite k nim pristúpiť. Neuropsychológ Robert Krause vo svojom pokračovaní o detskom mozgu opäť ponúka dvadsaťštyri nových situácií, s ktorými sa obyčajne stretáva každý rodič. Kapitoly sú tentoraz podrobnejšie vysvetlené, pretože interakcia dieťaťa s rodičmi, s inými deťmi i so spoločnosťou je v tomto citlivom veku oveľa užšia. Deti už nie sú len pasívnymi prijímateľmi informácií, ale samy sa aktívne zapájajú do situácií. V knihe Detský mozog – Batoľa vás autor prevedie všetkými dôležitými udalosťami, ktoré sa vo vnútornom svete vášho dieťaťa v tomto období odohrávajú.


Ilustračné foto: www.pixabay.com