Tešíme sa na reďkovku

08.04.2024

VARENIE - POTRAVINY    Pulty na trhoch i v supermarketoch sa už plnia jarnou zeleninou a nechýbajú ani viazaničky reďkovky. Inšpiratívne pre všetkých, ktorí sa tešili na prvé druhy sezónnej zeleniny pre ich výnimočnú chuť, i pre tých, ktorí vedia dosť o zdravej výžive.

Pôvod

Tento druh zeleniny pochádza z južnej Ázie. Nie je náročný na pôdne či klimatické podmienky a dokonca ho v hlbšom črepníku môžeme vypestovať aj na balkóne či terase. Poznáme aj biele podlhovasté druhy reďkovky, na jar si však doprajeme radšej menšie druhy s červenou šupkou a bielou dužinou. Vtedy je aj jemnejšia, letné a jesenné plody bývajú už štipľavejšie.

Prínos pre zdravie

Aj nenápadná reďkovka je zdrojom vzácnych látok, ako je jód alebo magnézium. Jej konzumáciou sa zlepšuje trávenie, vylučovanie sekrétov i vykašliavanie a posilňuje sa organizmus, preto je dobré ju pridať do jedálnička ľuďom, ktorí majú zápaly kĺbov, reumu, pľúcne ochorenia, katar dýchacích ciest, nechuť k jedlu, dysfunkciu pečene, žlčové kamene a ťažkosti s črevami.

Skladovanie

Pre čerstvú reďkovku je charakteristická pevná a hladká koža a pekná červená farba. Staršie plody prezradí zvädnutý povrch a mäkšia konzistencia, reďkovka stráca typickú tvrdosť. Biela dužina môže dokonca černieť. Čerstvo kúpenú viazaničku reďkovky môžeme dať do chladničky, kde pár dní vydrží vcelku svieža.

Využitie v kuchyni

Reďkovka má ostrejšiu arómu a výraznú charakteristickú chuť, ktorá ju predurčuje na konzumáciu v čerstvom stave. Nakrájaná na plátky sa výborne sa hodí na chlieb či pečivo natretý maslom alebo taveným syrom. Je tiež vhodná na prípravu jarných šalátov alebo sa nakrájaná na menšie kúsky môže primiešať do syrovej, tvarohovej či bryndzovej nátierky. Chutí aj v kombinácii s olivovým olejom a trochou soli. Kto má slabší žalúdok, môže si ju nastrúhať, takto bude lepšie stráviteľná. Pri tepelnej úprave stráca svoju výraznú chuť i arómu.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com