Symboly Veľkej noci

03.03.2024

HARMÓNIA - SVIATKY A TRADÍCIE    Jar a Veľká noc patria automaticky k sebe. Vždy sa necháme radi vtiahnuť do rozjarenej atmosféry týchto sviatkov a snažíme sa aj vnútorne ladiť do živých tónov červenej, žltej a sviežej zelenej. Ani obchodníci si nenechávajú ujsť túto jedinečnú príležitosť a ponúkajú nám na každom kroku tradičné veľkonočné symboly, ktorými si v storakej podobe od rôznych dizajnérov, menej či viac vydarenej, zdobíme interiér. Alebo ich používame pri tradičných zvykoch Veľkej noci. Povedzme si niečo o nich.

Vajíčko

Vajce sa aj v starovekých kultúrach vnímalo ako symbol začínajúceho života a plodnosti. V období jarnej rovnodennosti ich zvykli maľovať už starí Kelti. Najmä červenou, ktorá bola farbou slnka, lásky, večnosti, tepla a radosti. Vajce bývalo častou obetou aj u starých Slovanov, ktorou si chceli nakloniť priazeň božstiev a vyhnúť sa hnevu démonov. Kresťania dívajú vajíčko do súvislosti so znovuzrodením, v tomto vierovyznaní figuruje ako symbol zatvoreného hrobu, z ktorého vstal Kristus. Je zároveň aj výrazným veľkonočným prvkom v ľudovej tradícii. Možno práve preto, že sa vajcia nemohli konzumovať počas pôstu, ako vzácnosť ich ženy pomaľovali a ponúkali návšteve počas sviatkov jari.

Bahniatka

Konáriky s rozkvitnutými ratolesťami vŕby a rakyty sú vyjadrením života a jeho sily i stability. Podľa tradície bahniatka posvätené na Kvetnú nedeľu dokážu rodinu ochrániť pred chorobami a zlom. Tieto nenápadné rastlinky pripomínajú aj biblický príchod Ježiša do Jeruzalema, kedy ho ľudia vítali palmovými ratolesťami.

Zajačik

Tento druh zvieraťa sa objavoval už v pohanských rituáloch, ktoré oslavovali príchod jari. Symbolizuje šťastie, plynutie času, ale i krátkosť života a objavoval sa v rôznych kultúrach, či už v čínskej, gréckej alebo egyptskej. Pre svoju milotu si ho obľúbili deti na celom svete, ktoré ho považujú za nositeľa čokoládových vajíčok.

Baránok

Pečenie jahňaťa alebo sladkého barančeka z piškótového cesta má prapôvod v historických udalostiach. Súvisí so sviatkom Paschy, ktorou Židia oslavujú vyslobodenie z egyptského otroctva, ale aj s postavením Ježiša v kresťanskej viere, ktorá ho považuje za baránka obetovaného pre spásu sveta.

Korbáč

Bičovanie má síce súvislosť aj s fyzickým utrpením Ježiša, ktoré absolvoval pred ukrižovaním, ale šľahanie zapletenými prútmi patrilo už k magickým tradíciám pohanských národov. Cieľom bolo privolať zdravie a plodnosť a vyhnať zlých duchov. V niektorých kultúrach, najmä slovanských sa udržal zvyk šibania korbáčom spojený s polievaním vodou. Niektorí jedinci to však skutočne preháňajú a dievčatám i ženám, ktoré skončia v chladnej vode potoka, môže ísť paradoxne práve o zdravie. A mnohí to preháňajú aj s intenzitou švihu metrovým i dlhším korbáčom ozdobeným farebnými stužkami. Všade preto platí, všetko s mierou.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com