Sú džínsy skutočne nezničiteľné?

12.02.2024

DOMÁCNOSŤ - STARÁME SA O TEXTÍLIE    Tvrdenie o nezničiteľnosti odevov z rifľoviny či texaskoviny sú dnes len reklamným trikom. Naše džínsové nohavice budú mať len ťažko takú trvanlivosť ako tie historické ušité zo špeciálne odolného materiálu, ktorý ako pracovný odev zlatokopov vydržal aj pri ťažkej lopote v náročných podmienkach. Obľúbený kus odievania mladej, ale i staršej generácie, vyrobený v súčasnosti, nie je vhodný pre extrémnu záťaž, preto treba byť aj pri jeho údržbe opatrnejší.

  • Kedysi sa džínsy prali pri vyšších teplotách do 60°C, dnes by sme odporučili skôr 40°C ako vhodnejšiu teplotu. A dokonca v prípade modelov zo strečového denimu treba voliť program v práčke s vyhriatím vody na 30 °C.
  • Pri všetkých typoch výrobkov z džínsoviny hrozí tvorba bledších pruhov na textílii pri odstreďovaní, preto ich treba pred vložením do bubna prevrátiť naruby a žmýkať pri nižších otáčkach.
  • V súvislosti s možným zafarbením je dôležité prvé pranie, modely treba prať oddelene od ostatných kusov odevu alebo inak sfarbených džínsov. Pri prvom praní sa do vody dostane z výrobku ešte veľké množstvo farby, pri ďalších to už nie je tak dramatické.
  • Ak nemáme sušičky, kde sa džínsy usušia najlepšie, v žiadnom prípade ich nedávajme na radiátor. Lepšie je zavesiť ich na vešiak na nohavice a nechať ich odkvapkať a vyschnúť. Zvoľme však chládok, slnko z farbených textílii vyťahuje farbu, miesto dopadu slnečných lúčov by mohlo byť bledšie, čím by sa model znehodnotil.
  • Žehličku kvôli džínsovým nohaviciam zapínať nemusíme. Tento druh textílie jednoducho stačí dobre ponaťahovať a počas nosenia sa vplyvom ľudského tepla vypne a pekne narovná.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com