Stratégia správnej chôdze

18.02.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - RELAX A POHYB    Jeseň je vhodným ročným obdobím na turistické výšľapy. Ak však chceme zvládnuť pár kilometrov bez ujmy na zdraví, musíme zvoliť dobrý štýl chôdze.

Podstatné je kráčať v pravidelnom a správnom rytme - nepreháňajme to s rýchlosťou, ale ideálom nie je ani príliš pomalá chôdza. Obidve spôsoby zaťažujú svalstvo a potom sa rýchlo dostaví únava. A ak nezvykneme chodiť na túru pravidelne, tak aj svalová horúčka.

Najprv päta...

Podstatný je aj charakter kontaktu nohy na terén. Na zem pri vykročení má dopadnúť najprv päta, potom sa ťažisko váhy prenáša na plochu chodidla a napokon na prsty. Nesprávne je došľapovať hlavne na špičku chodidla alebo opačne na pätu, čo neprispieva k dobrej kondícii chrbtice. Navyše tak zvládneme menej kilometrov a podobný štýl sa podpisuje aj pod deformovanie kĺbov a tvorbu otlakov na rôznych častiach chodidla. K výdrži a pohode pri túre prispieva aj pravidelné dýchanie.

Ako rýchlo?

Za optimálnu rýchlosť trochu trénovaného chodca sa považuje zvládnutie 5 kilometrov za hodinu, čo predstavuje svižnú chôdzu. Dôležité sú však aj pocity konkrétneho turistu. V každom prípade je vhodné tempo také, pri ktorom sa nepreťažujú pľúca a srdce a človek sa ani príliš nepotí. Pot totiž zvyšuje pocit nepohodlia a môže byť príčinou prechladnutia. Potenie má negatívny dopad aj na stav chodidiel, na ktorých sa pri väčšej vlhkosti v topánkach môžu počas dlhšej chôdze tvoriť pľuzgiere a plesne. Dôležité je preto po absolvovaní túry čo najskôr vyzuť športovú obuv i ponožky, nohy umyť a dobre ich osušiť.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com