Strata hmotnosti a podvýživa
VARENIE - SPRÁVNA - DIÉTY
Charakter problému
Nie každý bojuje s nadváhou či dokonca s obezitou. Problémom pre niektorých ľudí je opačne podvýživa ak dôsledok ťažkej fyzickej práce, vyčerpanosti organizmu z dôvodu stresu, absolvovania vážnej infekčnej choroby, napríklad tuberkulózy, alebo iné zdravotné ťažkosti, ktoré bránili človeku prijímať dostatok potravy. Môžu to byť napríklad onkologickí pacienti po náročnej chemoterapii.
Ako sa zdravo vykŕmiť
Cieľom úpravy stravovania nie je pacienta prekŕmiť, ale pomôcť mu získať stratené sily. Preto treba energetickú hodnotu porcií zvýšiť len asi o štvrtinu či tretinu normálnych dávok. Strava, podávaná 6-krát denne, by mala byť pestrá, zdravo ochutená bylinkami. Zvyšuje sa hlavne množstvo konzumovaných bielkovín a sacharidov, čo sú rôzne upravené mäsá, cestoviny a múčne jedlá. Raňajky musia byť výdatné, obedy i večere by mali začať predjedlom a končiť dezertom. Druhou večerou môže byť jogurt, ochutený tvaroh alebo pečivo s maslom, syrom a zeleninou. Treba tiež konzumovať dostatok mliečnych výrobkov, ovocia a zeleniny. Jedlá, ktoré zasycujú, napríklad rôzne ochutené kaše, by nemali byť prvým chodom, ale sa majú podávať na záver stolovania. S tukmi to netreba preháňať, boli by skôr príčinou tučnenia a nie návratu energie.
Človek, ktorý absolvuje výživnú diétu, by sa mal venovať aj pohybu, aby sa zvýšenie hmotnosti prejavilo na svalovej hmote a aby sa prísunom väčšieho množstva potravín neukladal na tele tuk.
redakcia
Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com