Ste dobrí starí rodičia?
MAMINA - DIEŤA Aj vy sa ste už úspešne pretransformovali do pozície starého rodiča? Vlastne nič zvláštne pod slnkom, vek na to máte. No v skutočnosti je to vždy výnimočná situácia, keď sa narodí prvé vnúča a potom i druhé, tretie... Každý, kto to zažil alebo zažíva, vie, ako úžasne sa cíti novopečená babička či dedko. Na svet prichádza nový blízky človiečik, čo provokuje k úvahám. Budem dobrá stará mama, dokážem byť správny starý otec?
Jedno si treba povedať hneď na začiatku. Nie ste rodičia malej slečny či mládenčeka, tými sú vaše dospelé deti. Nemáte preto zodpovednosť za ich výchovu ani za každodennú starostlivosť. Môžete na nej participovať, ale dominovať musí mamina a ocko. Vaše poslanie ako prarodičov je iné. Vám stačí hlavne vnúčatá vrúcne milovať, tešiť sa z ich prítomnosti, ktorá by mala byť skôr vzácnejšou než každodennou, a naučiť ich veci, na ktoré mladí rodičia pre rýchly životný štýl a pracovné povinnosti v snahe zabezpečiť rodinu toľko času nemajú.
Rodina je budovanie vzťahov
Starí rodičia môžu u malých pozitívnymi aktivitami budovať citovú väzbu a spomienkami upevňovať pocit, že patria do konkrétnej rodiny s konkrétnou históriou. A nenásilnou formou odovzdávať vnúčatám svoje zručnosti a vedomosti, chlapcov určite zaujme lepenie lietadielka, budúce gazdinky zase zdobenie medovníčkov.
K zdravej rodinnej atmosfére a k súdržnosti rodinného klanu môžu výrazne prispieť aj dospelé deti. Mladí rodičia, ktorí žijú už vo svojom, by sa nemali izolovať od staršej generácie. Prirodzenejšie je zakomponovať prítomnosť rodičov do svojho života s vlastnou rodinkou. Malým deťom treba preto od útleho veku starkých pripomínať aj fotografiami na poličke, listovať s nimi v rodinnom albume, motivovať ich nakresliť obrázok, aby potešili babinku či dedunka, a okrem návštev umožniť aj pravidelnú komunikáciu vnúčat so starými rodičmi cez mobil alebo Skype. Platí obzvlášť pre rodiny, ktoré sú roztrúsené po svete a osobne sa vidia najviac dvakrát do roka.
K opačným extrémom dochádza v prípade blízkosti bydliska. Niektorí mladí zneužívajú ochotu babky či dedka postarať sa o batoľa alebo malého školáka, kedykoľvek si zmyslia. Je to sebecké, veď i starí rodičia potrebujú priestor pre svoje aktivity a majú právo robiť si plány, ako stráviť večer či víkend.
Až príliš starostlivé starké
Aj keď najmä ženy zvyknú dcéram pomáhať v prvých mesiacoch po narodení vnúčaťa, treba si povedať, že mladí sa potrebujú naučiť byť dobrými rodičmi aj na vlastných chybách. Múdrejšie je nechať ich v tom samých a pomôcť vtedy, ak o to požiadajú a aj to v rozumnej miere. Mladých netreba vôbec podceňovať, majú predsa viac energie a neraz zvládajú situácie s väčšou ľahkosťou ako skúsení ľudia zaťažení obavami. Napokon, vychovali ste ich vy sami, treba im preto veriť aj v novej úlohe rodičov.
Pár dobre mienených rád
Vlastne ani netreba toľko špekulovať, rozhrešením dilemy, ako byť správnym starým rodičom, je napokon kopec lásky, ktoré drobcovi dávate, a intuícia, ktorá vám v konkrétnej chvíli vždy napovie. Predsa len, možno niekomu pomôže pár múdrych tipov.
- Napriek hravejšiemu charakteru vzťahu nastavte v komunikácii s vnúčatami pravidlá i hranice a buďte dôslední. Deti totiž rýchlo pochopia, že k benevolentnému starkému si môžu dovoliť čokoľvek. A to potom vnáša do rodinných vzťahov disharmóniu. Neodporúča sa ani rozmaznávať vnúča sladkosťami alebo ho nechať sedieť pri počítači neskoro večer, keď sú jeho rodičia v kine a veria, že ich škôlkar už dávno spí.
- Na druhej strane sa vzdajte zbytočnej prísnosti a nemajte na vnukov prehnané nároky. Malí si na vás najviac ocenia láskavosť a čas, ktorý im venujete, keď im čítate rozprávky alebo sa s nimi hráte. Na povinnosti sú tu hlavne rodičia.
- Nezasahujte do spôsobu výchovy mladých rodičov, treba akceptovať ich názory. Jednak majú právo na vlastný pohľad, jednak je už trochu iná doba a navyše tak spôsobíte vnúčatám v hlavičkách zmätok.
V zásade platí, že ak majú starí rodičia so svojimi dospelými deťmi otvorený, úprimný a tolerantný vzťah, problémy pri výchove vnúčat nenastanú. Len treba nájsť ten správny pomer lásky a prísnosti, aby sa vnúčatá na vás vždy tešili, ale rešpektovali vás ako prirodzenú autoritu.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com