Snívanie na kvalitnom vankúši
ZDRAVIE A KRÁSA - ZDRAVÉ BÝVANIE Možno sa nájdu jedinci, ktorí dokážu zaspať ako Šípová Ruženka aj na tvrdej lavici, väčšina nocľažníkov však k pohodovému spánku potrebuje aj dobrý vankúš.
Ak chceme vstávať ráno skutočne oddýchnutí nabití novou energiou, okrem pohodlného matraca by nám nemalo byť odoprené vlastniť aj kvalitný vankúš. Mal by spĺňať viacero vlastností. V prvom rade musí mať správnu veľkosť a kvalitnú výplň a nesmie mu chýbať ani schopnosť absorbovať vlhkosť, pretože každý sa v noci potí a ak koža zostane vlhká pre nedostatočnú savosť materiálu, človeka chlad prebudí. Otázka teda znie, na aký materiál si máme každý večer s dôverou ukladať svoju hlavu.
- K tradičným výplniam patrí husie a kačacie perie, na ktorých zvykli kedysi spávať aj králi. Dovoliť si ich môžu aj alergici, pretože páperovým perinám sa roztoče vyhýbajú. Nevýhodou je však náročná a drahá údržba.
- Obľúbená je aj ovčia srsť, ktorá v zime zohrieva a v lete chladí. No pre schopnosť prijať veľké množstvo vlhkosti až do 30 percent svojej váhy zvykne časom splstnatieť, stvrdnúť a stratiť na objeme. Do vankúšov sa zvyknú dávať ako výplň aj iné prírodné materiály. K najkvalitnejším patrí srsť z ťavy a kašmírskej kozy alebo surový hodváb zo zámotkov priadky morušovej, podušky z tohto materiálu si dlho zachovávajú svoju ľahkosť a objem. Aj ďalší prírodný materiál - rastliny poskytujú podmienky pre dostatočný relax. Vankúše sa plnia aj bavlnou alebo vláknami z kokosu, sisalu a stredoamerického stromu kapok.
- Absolútnou jednotkou v súčasnom svete plnom alergií sa stalo mikrovlákno. Vankúše plnené syntetickou výplňou, či už strižou, rúnom alebo penovým materiálom sa dajú ľahko udržiavať. Môžeme ich prať až pri teplote 60°C a sušiť v sušičke. A vyšší štandard predstavujú antiroztočové, nehorľavé duté či antimikrobiálne vlákna.
- Aby sme zabránili bolestiam chrbtice a stuhnutosti svalov na šiji, mali by sme si zaobstarať ergonomický vankúš z elastického penového materiálu, ktorý sa naformuje podľa tvaru tela a poskytne oporu v miestach, kde je to potrebné. Absolútne jedinečné sú výrobky z špeciálnej peny "s pamäťou", ktoré sa dokonale prispôsobia tvaru, hmotnosti a teplote hlavy, tlmia tlak v oblasti hlavy, krku a ramien a vždy sa vrátia do svojho pôvodného stavu.
- Aj tvar vankúša je dôležitý. Kto spí na bruchu alebo na chrbte, môže si dovoliť veľký vankúš. Polovičný je vhodný pre tých, ktorí uprednostňujú polohu na boku. Pri spánku chráni takáto veľkosť hlavu a plece leží na matraci, preto je chrbtica v správnej polohe.
Poznámka: Ak začne naša poduška strácať na objeme, je najvyšší čas vymeniť ju za novú. Možno práve nekvalitný, materiálom i objemom znehodnotený vankúš nám spôsobuje bolestivé spanie a ešte bolestivejšie vstávanie.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com