Šľahačka, ako má byť

08.04.2024

VARENIE - RADY Z KUCHYNE    Šľahačka je lahodnou čerešničkou na torte alebo na akomkoľvek dezerte. A efektný kopček šľahačky v nás evokuje aj obraz chutného ovocného pohára či vyššej verzie kávy.

Podmienkou pre spokojnosť chuťových očakávaní je však akurát sladká a správne hustá hmota, aby stekajúca mastná mliečna tekutina napokon nepokazila dobrý dojem zo zákuska. Niekedy je skutočne problém urobiť zo smotany kvalitnú nadýchanú penu. A nepomôžu ani rôzne stužovače. Napokon so zúfalstvom pozorujeme polotekutú hmotu, ktorá nechce za žiadnu cenu zhustnúť, alebo opačne zrazeninu plnú hrudiek masla. Ako sa prepracovať k šľahačkovej dokonalosti? Dodržaním niekoľkých zásad:

  • Základom je kvalitná smotana s obsahom aspoň 33 percent tuku.
  • Šľahačková smotana musí byť vychladená najmenej na 8°C. Pre istotu ju pred šľahaním umiestnime na 15 minút do mrazničky.
  • Do chladničky prípadne mrazničky treba v predstihu vložiť aj misku a metličky (či už ručné, alebo z elektrického šľahača), aby sa teplotou priblížili k smotane. Alternatívou môže byť šľahanie v miske, ktorú vložíme do väčšej nádoby s ľadom.
  • Kvalitná šľahačková smotana by sa mala byť hotová do 1 až 2 minút a za ten čas má najmenej zdvojnásobiť svoj objem. Ak sa proces tuhnutia predlžujeme, smotana spadne a vytvoria sa hrudky, takže napokon budeme mať namiesto šľahačky k dispozícii maslo.
  • Dôvodom, prečo šľahačka netuhne, bývajú aj zvyšky mastnoty na použitej nádobe alebo pomôckach.
  • Pomáha tiež točenie miskou počas šľahania.
  • Stužovač síce prispieva k rýchlejšiemu tuhnutiu smotany, ale používajme ho len v prípade menšej komplikácie, alebo ak potrebujeme udržať šľahačku dlhšie v kondícii. Tento prídavok zhoršuje konečnú chuť šľahačky.

Trik profesionálov

Cukrári nemôžu riskovať, že roztekajúca sa šľahačková poleva začne ničiť ich tortový výtvor. Zvyknú preto do smotany zapracovať želatínu. Najprv sa má želatínový prášok (1 a pol lyžičky) rozpustiť vo vodnom kúpeli v 2 lyžiciach šľahačkovej smotany a potom ešte vyšľahať. Zvyšok smotany sa vyšľahá na nie celkom hustú hmotu, ktorá sa po vliatí želatínovej časti došľahá na požadovanú konzistenciu. Hotovou šľahačkou sa má múčnik hneď ozdobiť a vzápätí umiestniť do chladničky. Takáto šľahačka vydrží i niekoľko dní.

Máte radi parížsku šľahačku?

Môžeme si urobiť domácu verziu. Potrebujeme 250 ml polotučného mlieka, 125 g masla a 1 lyžicu kakaa. Najprv kakao dobre rozmiešame v malom množstve mlieka a potom zmes pridáme k zvyšku mlieka. Tekutinu trochu zahrejeme, nesmie však vrieť. Horúcim mliekom zalejeme maslo, ktoré sme pokrájali do mixéra a asi 7 minút šľaháme. Zmes uložíme na 24 hodín do chladničky a až potom z nej pripravíme klasickým spôsobom parížsku šľahačku.

TIP: Kto nemá čas a prípravu si chce zjednodušiť, môže sa spoľahnúť na hotové šľahačkové spreje alebo použiť bombičkovú fľašu na prípravu šľahačky. V tom prípade ale nemôže rátať s gurmánskym zážitkom z pravej šľahačky. Presne takej, ako má byť.

Poznámka: Čerstvo vyšľahaná šľahačka by mala pri izbovej teplote okolo 20°C udržať svoj tvar asi 2 hodiny.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com