Skvelé buchty ako od mamy

14.03.2024

VARENIE - PRÍPRAVA JEDÁL    Zachcelo sa vám klasiky a namiesto náročných dezertov z talianskej či francúzskej kuchyne vás oslovili tradičné buchty? Poradíme, ako si s nimi poradiť, aby chutili rovnako ako tie, ktoré na horúcom plechu vyťahovala z trúby vaša mama či jej mama. Na kysnuté cesto si možno mnohé neskúsené gazdinky netrúfajú, ale v skutočnosti to nie je až tak zložité. Stačí sa len orientovať podľa receptúry a spomenúť si na pár šikovných tipov. Tu sú.

  • V prvom rade by sme mali dbať na to, aby všetky ingrediencie mali izbovú teplotu, niektoré môžeme pridávať vlažné, ako napríklad mlieko.
  • Najprv si pripravíme kvások – droždie rozdrobíme v troche mlieka a pridáme štipku soli, za lyžičku kryštálového cukru a lyžicu múky. Počkáme, kým sa nezačnú na zmesi tvoriť bublinky.
  • Na buchty sa hodí hladká alebo polohrubá múka, ktorú treba preosiať, aby bola nadýchaná. Lepšie je použiť prehriatu, cesto bude lepšie kysnúť.
  • Po pridaní kvásku, žĺtka, trošku soli a cukru prilejeme aj vlažné mlieko, ale po častiach, pretože múka nie vždy rovnako saje vlhkosť.
  • Až potom pridávame tuk. Môže to byť olej alebo rozpustené maslo. Pevné maslo alebo rastlinný tuk sa tak dokonale s kysnutým cestom neprepojí. Tuk sa dáva do cesta až po zapracovaní kvásku, aby sa nedostal do kontaktu s droždím a neovplyvnil negatívne jeho účinok.
  • Cesto ešte prichutíme vanilkovým cukrom a citrónovou alebo pomarančovou kôrou.
  • Miesiť ho môžeme pomocou kuchynského robota, ale najlepšie je hnetenie rukou, vareška je najhoršia alternatíva. Cesto má správnu konzistenciu, keď je vláčne, mäkké a lepí sa.
  • Pred kysnutím ho celé poprášime múkou vrátane spodnej časti, ktorú postupne odlepujeme od misky a podsypávame múkou. Takto obalené vo vrstvičke múky a zakryté textilnou utierkou bude cesto v miske pekne kysnúť. Dajme mu aj vyše hodinky, dobré podmienky (teplá miestnosť, miska položená na teplej, ale nie horúcej peci, a žiadny prievan) dobu kysnutia skracujú. Vykysnuté cesto dáme na dosku, vyvaľkáme a narežeme na štvorce, ktoré plníme. Môže to byť slivkový lekvár zriedený troškou rumu, maková náplň z mletého maku, trochy rumu a škorice alebo tvaroh zmiešaný so žĺtkom, vanilkovým i kryštálovým cukrom a s hrozienkami.
  • Napokon ich dáme na plech vystlaný papierom na pečenie, uložíme vedľa seba, ale nie natesno a potrieme tukom aj po bokoch, aby sa nezlepili, keď zväčšia svoj objem.


redakcia Doma a Rada