Skúste rebarboru

20.04.2024

VARENIE - PRÍPRAVA JEDÁL    Možno ešte iba čakáte na správne obdobie pre svoje vychýrené ovocné koláče. Veď čerešne ani jahody zatiaľ nedozreli. Ale môžete to skúsiť s rebarborou, ktorá pochádza z Číny a z Mongolska, ale už sa udomácnila aj v našich záhradkách.

Rebarbora je rastlina, ktorá rastie do výšky asi jedného metra. Na konzumáciu sa používajú iba pevné stopky, listy sú jedovaté. Najchutnejšie sú mladé stonky, ktoré dosiahnu asi 30 centimetrovú výšku. Jej hviezdnou sezónou je máj a jún. Kupovať treba červené stonky, sú jemnejšie ako zelené, ktoré obsahujú viac kyseliny citrónovej a jablčnej.

Zasýti, ale môže ublížiť

Je to vlastne zelenina, aj keď mnohí ju pre spôsob využitia považujú za ovocie. Rebarbora je zaujímavá najmä pre vyšší obsah vitamínu A, vitamínov skupiny B a flavonoidov, ktoré chránia cievy pred tvorbou sklerotických plátov. Je močopudná, takže pomáha zbavovať telo škodlivých látok. Rebarbora však obsahuje aj veľké množstvo kyseliny šťavelovej, ktorá zase zdraviu škodí - môže provokovať vznik močových a obličkových kameňov. Preto nie je vhodná pre pacientov s podobnými problémami (ale aj tých s prekysleným žalúdkom a s reumatizmom) ani pre menšie deti. Väčšie množstvo môže dokonca podráždiť črevá aj zdravému človeku. Eliminovať vplyv kyseliny močovej pomáha vápnik, preto sa rebarbora často kombinuje s tvarohom alebo s jogurtom.

Ako ju pripraviť

Z tejto zeleniny môžeme pripraviť kompót, lekvár, džem, želé, ale aj náplň do cestovinových guliek alebo palaciniek. Podusená a na masle je vhodnou prílohou k mäsu a zaujímavá je aj vyprážaná v pivnom cestíčku. Môžeme ju zamraziť surovú i varenú a najlepšie chutí ako súčasť koláčov. Nikdy by sa nemala konzumovať surová, navyše lahodnú chuť získa až po tepelnom spracovaní. Treba ju ošúpať, nakrájať na kúsky a povariť vo vode s cukrom. Ak ju použijeme na koláč, stačí ju posypanú cukrom a škoricou a nechať postáť dve hodiny. Keď zmäkne a pustí šťavu, poukladáme ju na pripravené cesto a prípadne ešte pridáme cukor alebo posýpku, pretože rebarbora má skôr kyslastú chuť. Je chutná v kombinácii s treným cestom na spôsob bublaniny, ale i s kysnutým cestom v štýle slivkového koláča s posýpkou či s maslovým lineckým cestom.

Rada: Kyslosť rebarbory znížime pridaním citrónovej šťavy, mlieka alebo bieleho vína a horkastú príchuť zredukujeme tak, že rebarboru vložíme do vriacej vody, po krátkej chvíli vyberieme a okamžite schladíme v studenej vode.

Upozornenie: Kyselina šťavelová, ktorú rebarbora obsahuje, reaguje pri kontakte s hliníkom a chemické zmeny znehodnocujú rastlinu. Preto ju treba tepelne upravovať v iných ako v hliníkových nádobách.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com