Zo zvyškov rifľoviny

01.02.2024

HARMÓNIA - TVORÍME    V každej domácnosti sa kumulujú zvyšky textílií vrátane rifľoviny. Ošúchané časti vynosených nohavíc zvykneme odstrihnúť a ostanú nám vcelku zachovalé bloky, ktorú sa priam núkajú na ďalšie využitie. Pre trvanlivosť materiálu je vhodné rifľovinu použiť na tvorbu interiérových dekoratívnych prvkov – prikrývky na posteľ a obliečok na vankúše v jednom štýle.

  • Pre zaujímavý optický kontrast nájdeme v domácich zásobách ešte iné typy textílií v modrom tóne, ktoré korešpondujú s farbou a štruktúrou rifľoviny. Ak ide o dekoráciu do dievčenskej izby, môžeme siahnuť aj po jemnejších kvetinkových a kockovaných vzoroch.
  • Prikrývka na váľandu bežnej veľkosti by mala mať rozmer 240 x 120 cm.
  • Preto na skompletizovanie hornej vrstvy potrebujeme 22 štvorcov z rifľoviny a jednofarebných i vzorových textílií o veľkosti 32 x 32 cm. Na každej strane musíme rátať s centimetrovou rezervou na zošívanie dielcov, výsledný rozmer každého štvorca bude preto 30 x 30 cm.
  • Ešte však musíme vytvoriť ďalších 10 štvorcov zošitím vždy štyroch malých štvorcov skombinovaných z rôznych druhov textílií. Malý štvorec má mať aj s rezervou na zošívanie rozmer 17 x 17 cm.
  • Ku každému štvorcu (z jednej tkaniny i zošitý zo štyroch dielcov) vystrihneme rovnaké tvary z vatelínu a potom si všetky rozložíme podľa vlastných predstáv. Treba len zohľadniť, aby sa vzory a jednofarebné tkaniny i rifľovina striedali a vytvárali tak zaujímavý farebný kontrast. Takto vynikne technika patchworku najlepšie.
  • Štvorce zošívame spolu aj s vrstvou vatelínu. Potom si z inej textílie, môže byť aj menej atraktívna, vystrihneme obdĺžnik veľký 242 x 122 cm. Získať tento rozmer môžeme aj z viacerých menších kusov látky.
  • Vypracovanú deku zo štvorcov zošijeme s jednoduchým obdĺžnikom, ktorý bude rubovou stranou prikrývky. Zároveň tak začistíme okraje po celom obvode. Ak chceme používať prikrývku obojstranne, aj pri vytváraní rubovej vrstvy pracujeme s fantáziou a zošijeme ju z niekoľkých farebne vhodne skombinovaných textílií. Môžu to však byť už väčšie diely, napríklad štyri obdĺžniky.
  • V podobnom štýle môžeme ušiť aj obliečky na vankúšiky, aby bola textilná dekorácia dokonalá.


redakcia Doma a Rada