Zimné prikrmovanie operencov
ZDRAVIE A KRÁSA - ZVIERATKÁ DOMA Hoci vtáčiky, ktoré u nás prezimujú, sú prírodné tvory, ktoré sa vedia o seba dobre postarať, nezaškodí malá výpomoc najmä v týždňoch, keď zima pritvrdí. Práve teraz je aktuálny čas pre zlepšenie stravovacích možností malých operencov, ktorí môžeme zahliadnuť v parkoch, v záhradách i na stromoch našich sídlisk. Čoho sa pri kŕmení vtáčikov vyvarovať?
- Do kŕmidla dávajme len čerstvé semená, hrach, kukuricu, rozdrvené oriešky, proso, mak, pohánku, ovsené vločky alebo bobule, napríklad jarabinu.
- Orechy staršie ako rok neponúkajme.
- Loj je dobrá alternatíva, ale len do -10°C, inak spôsobí zažívacie problémy.
- Ak slnečnicové semená, tak dvojfarebné, nie čierne.
- Pre drozdy môžeme na vetvičku napichnúť jablko, ktorého dužinu obľubujú.
- Pinky radi zobú zo zeme, preto im nasypme zrno pod búdkou.
- Sýkorku si získame hovädzím lojom alebo guľkou uhnetenou z tuku a semien.
- Havranom ulahodíme vareným zemiakom či cestovinou alebo odrezanými šľachami z mäsa.
- Ďateľ sa rád hostí na semenách z borovicových a smrekových šišiek.
- Nikdy neponúkajme zvieratám solené jedlá, kysnuté pečivo a zvyšky, ktorých sa chceme zbaviť, či už pokazené jedlo, zhnitú zeleninu alebo plesnivý chlieb. Takéto potraviny by im mohli ublížiť a spôsobiť vážne tráviace ťažkosti a zlyhanie orgánov.
Dobré tipy na záver
Kŕmidlo umiestnime aspoň 2 metre od zeme, aby vtáčikov neohrozovali mačky. Najlepšie je drevené so strieškou, z jednej strany presklené môže byť pre operencov nebezpečné, jednoducho do neho vrazia. Podobne sa tak môže stať na presklených lodžiách, kam im niektorí milovníci zvyknú nachystať malú hostinu v blízkosti sklenenej plochy.
S podobnými aktivitami môžeme prestať koncom marca či začiatkom apríla, o čom rozhodne počasie a rýchlosť príchodu jari a zobúdzania prírody vrátane hmyzu, na ktorom si vtáčiky zvyknú pochutnávať.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net