Žehlička nemusí byť nepriateľkou

30.01.2024

DOMÁCNOSŤ - STARÁME SA O TEXTÍLIE   Pozná to vari každá domácnosť, ktorú obýva viacčlenná rodina. Každý chce chodiť v čistom, perie sa preto párkrát do týždňa, ale časom sa nahromadí kopa nevyžehlenej bielizne na perináku v spálni. Aj keď klobúk dolu pred gazdinkami, ktoré majú plné skrine perfektne vyžehlených a úhľadne poskladaných obliečok, tričiek či dokonca ponožiek, väčšina ľudí sa podobným aktivitám s veľkou radosťou neoddáva. A potešia ich skôr tipy na zjednodušenie práce s čistou bielizňou, aby trávili čo najmenej času pred žehliacou doskou.

Žehlenie nepatrí k obľúbeným činnostiam. Dôvodom je aj časová náročnosť, jej stereotypnosť a napokon fyzická nepohoda. Po hodinovom žehlení bolia nohy i chrbát. Ako nepríjemné pocity i výčitky, že sme žehlenie zase raz odložili na inokedy, zredukovať? K problému sa treba postaviť s rozumom a znalosťou niekoľkých trikov. V prvom rade sa prestaňme mučiť za nedokonale vyžehlené kôpky bielizne v skrini a urobme kompromis. Ten je nakoniec podobne ako v manželstve výborným riešením.

Častá dilema - žehliť či nežehliť?

  • Začnime už pri sušení. Z pračky vybranú bielizeň dobre vytrasme a prevesme cez šnúru tak, aby nezanechala stopy lomu na viditeľných miestach, na menších kusoch je najlepšie zahnúť len niekoľkocentimetrový okraj, ktorý napokon aj tak skončí v nohaviciach. Väčšie obrusy a plachty nevešajme za rožky, ale ich prehoďme na šnúru presne cez stred, takto ich predsa budeme aj skladať. Štipce umiestňujme na kraji a kúpme si druhy, ktoré zanechajú menej nápadné stopy. Ak sa však podobným problémom chceme vyhnúť, zavesme tričko či mikinu radšej na kvalitný tvarovaný vešiak so širšími ramenami.
  • Po zvesení bielizne ju nenahádžme ledabolo do koša, lebo sa pokrčí, a odložme bokom len to, čo treba nevyhnutne vyžehliť. Snažme sa mnohé z vecí na rovnej ploche vyrovnať dlaňami, úhľadne poskladať a odložiť hneď do skrine. Môžeme tak urobiť s pyžamom a s nočnými košeľami, s tričkami, s domácim oblečením, s froté uterákmi a s celou spodnou bielizňou. A na žehlenie nám už veľa zostane.
  • Výnimku tvoria vecičky pre najmenšie deti, pre bábätko treba žehliť oblečenie niekoľko mesiacov, dôvodom je zničiť horúcou žehličkou možné zdroje infekcie alebo podráždenia citlivej pokožky. Každá mama dvoch a viacerých detí však vie, že rastúcim počtom ratolestí sa doba takéhoto poctivého žehlenia skracuje. Inak by to nestíhala.
  • Rifle sa nemusia vôbec žehliť. Len ich po opratí trochu ponaťahujme a dajme sušiť. Vyrovnajú sa pri nosení vplyvom tepla ľudského tela.
  • Netrápme sa ani s obrovskými plochami plachiet a obliečok na periny. Hneď po zvesení ich poskladajme, vyhlaďme rukou a uložme na spodok kopy posteľnej bielizne. Tlakom a váhou ostatných obliečok sa "dožehlia".
  • Najväčší odporcovia žehlenia si môžu domácnosť vybaviť sušičkou. Aj tu však platí, že bielizeň po vybratí treba hneď ukladať a nie nahádzať na kopu. A problematické panské košele s množstvom manžiet, golierikov a gombíkov odnesme radšej do čistiarne. Tam sa o ne profesionáli perfektne postarajú. Je to drahšie riešenie, ale šetrí čas. Možnosťou je aj zaplatiť si túto službu u nejakej ženy v okolí alebo študentky, ktorá si potrebuje privyrobiť pár eur.
  • Dobrou prevenciou je premýšľať už pri kupovaní a vyberať len výrobky z nekrčivých a ľahko udržiavateľných materiálov. Napríklad saténové a krepové posteľné obliečky.

Užitočné rady:

  • Aby sme nemuseli žehliť košele a blúzky, pri praní vynechajme aviváž a žmýkanie skráťme na minimum. Mokré ich vyberme z práčky, dobre vytrasme a zavesme hneď na vešiak.
  • Nosením pokrčené vrchné oblečenie (sukňa, sako) zavesme na vešiaku v kúpeľni na vešiak k uterákom. Záhyby sa vyrovnajú pod vplyvom pary, ktorá vzniká pri sprchovaní.
  • A ešte jedna starosvetská rada, ktorú používali naše staré mamy. Nohavice položili vystreté a zložené na puky pod matrac a tie sa krásne pod váhou tela počas noci vyrovnali.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com