Vďaka polievke k vytúženej postave

06.02.2024

VARENIE - SPRÁVNA VÝŽIVA    No, možno nie celkom k vysnívanej, veď iba máloktorá žena je so sebou spokojná. Ale pomôže k strate pár nadbytočných kilogramov a napokon aj redukovanému štýlu stravovania, ak sa nám zapáči. V žiadnom prípade však netreba hladovať, aby sme sa za pár týždňov nevrátili opäť k pôvodnej hmotnosti. Princíp spočíva vo výbere vhodných potravín pri príprave polievky, ktorá nás zasýti a zároveň pomôže schudnúť. A rovnako ako ženy to môžu skúsiť aj muži. Tak sa aspoň dočasne zjednoduší charakter stravovania celej rodiny.

Už roky je známa kapustová polievka, ktorá sa má jesť po dobu siedmich dní vždy, keď pociťujeme hlad. Okrem úbytku váhy je jej prínosom aj znižovanie hladiny cholesterolu v krvi a likvidácia zápalových procesov v tele. Recept je jednoduchý – vo veľkom hrnci sa uvarí pokrájaná hlávka bielej kapusty s kilogramom zemiakov, 2 konzervami paradajok, 1 cibuľou a 2 paprikami, pridať sa môže aj mrkva a zeler, prípadne dve kocky bujónu pre lepšiu chuť.

Osvedčené vývary

Podobný efekt však majú aj iné chutné polievky, bohaté na vitamíny, no chudobné na kalórie. Môže to byť cukinová, čínska pórová, brokolicová, paradajková, cesnaková či karfiolová polievka, ale aj mäsový vývar, ktoré konzumujeme aj s nakrájanou koreňovou zeleninou, s rezancami a s kúskami hovädzieho alebo hydinového mäsa. Najlepšie je vychutnať si plný tanier na obed a na večeru, pričom raňajky treba riešiť na spestrenie inými zdravými potravinami - ovsenými vločkami s ovocím alebo celozrnným chlebíkom s chudou kvalitnou šunkou a kúskami zeleniny.


Na zasýtenie i dochutenie

  • Polievku si môžeme obohatiť aj kockami bieleho kuracieho mäsa opečenými na teflonovej panvici, praženými orieškami alebo kockami výrobku z vaječných bielkov s bylinkami. Bielkoviny dodajú energiu a zúčastňujú sa aj na stavbe svalov.
  • Vývar výborne dochutí nakrájaná petržlenová vňať, pažítka, mladá cibuľka alebo čilli paprička. Je predsa známe, že štipľavé potraviny zrýchľujú látkovú výmenu a pomáhajú spaľovať tuky a tým chudnúť.
  • A vitamínovým bonusom je aj za hrsť krátko povarenej zeleniny (brokolica, mladé kukuričky) alebo surovej (hrášok, pokrájaná čínska kapusta či paprika).


Poznámka: Tento štýl stravovania nie je behom na dlhé trate. Ale je expresným riešením pre všetkých, ktorí po zhodení kabáta a zimnej bundy sa chcú zmestiť do riflí z minulého roka. Jar príde už čoskoro, takže na redukciu hmotnosti je ten správny čas.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com