V chladných dňoch len hrejivé textílie
HARMÓNIA - TVORÍME Nevadí, že vonku mrzne a fúka nepríjemný severák. Doma si to môžeme urobiť opačne o to útulnejšie. Konkurovať pocitu chladu dokážu materiály, ktoré už pri pohľade evokujú teplo. Stačí pár nenáročných úprav v interiéri.
Deka zahreje
Výborne využiť môžeme aj staršiu deku alebo pár prikrývok v odtieňoch, ktoré sa k sebe hodia. V našom prípade sú to farby jesene – hnedá, červená, béžová a pre kontrast čierna. Deku, na ktorej niekto omylom vypálil dieru alebo ju polial olejovou farbou, nastrihajte na väčšie štvorce, a pridajte rovnaké dielce z kabáta z odľahčeného flaušu. Diely potom poukladajte v štýle jednoduchého patchworku do tvaru prikrývky a postupne zošívajte drobným stehom na šijacom stroji. Najprv pásy a tie potom spojte do celku. Napokon pridajte jednoduchý ručný ozdobný steh hrubšou niťou alebo vyšívacou bavlnkou výraznej farebnosti na okraji deky i na stretávacích stehoch jednotlivých dielov.
Ak vám ešte nejaký materiál zostal, môžete v podobnej kombinácii ušiť obliečku na vankúš.
TIP: Prikrývka na obrázku pôsobí veľmi elegantne aj preto, že je zložená z jednofarebných textílií. Pokojne však môžete použiť aj štvorce vystrihnuté napríklad prikrývky z detskej postieľky, ktorá leží skladom v skrini už roky. Kvetinové, pásikové alebo bodkované motívy vašu novú prikrývku veľmi oživia.
Romantický vankúšik
Natrafili ste na kus nevyužitého hnedého zamatu? Vankúš v tvare srdca je to pravé pre oteplenie interiéru. Na prehnutie textílii si nakreslite podľa šablóny tvar srdca a vystrihnite dva diely, ktoré z rubovej strany zošite. Nechajte naboku asi 15 centimetrov nezošitých, prevráťte na lícnu stranu, vyplňte molitanom a zošite.
Potrpíte si na drobnosti?
Potom vás určite osloví tepelná pokrývka na kanvicu s kávou alebo čajom. Rodina ju pri spoločných raňajkách ocení. Tepelnú ochranu si môžete ušiť z flanelu (môže byť károvaný zo prepranej košele) a ďalšej vnútornej bavlnenej vrstvy, medzi ktoré ešte patrí vatelín. Treba vystrihnúť vysoké polkruhy, vypracovať osve obe trojvrstvové polovice a potom ich navrchu zošiť. Miesto zošitia potom zakryjeme pásom umelej kožušiny zo starého goliera kabáta alebo ozdobného okraja kapucne bundy.
Sympatické vrecká si uháčkujte alebo upleťte zo sisalu alebo z lykového motúza či iného pevného materiálu. Budú sa na stole vynímať ako ideálne textilné misky na uskladnenie orieškov, ktoré budete po večeri lúskať.
RADA: Pri realizácii všetkých týchto bytových doplnkov nezabudnite na dôležitosť správnych odtieňov. Vyhnite sa studených farbám, ako je modrá či zelená, voľte skôr hnedú, škoricovú, tehlovú a béžovú, ktoré evokujú pocit tepla. A ako doplnkovú temne petrolejovú a bordovo-fialovú.
redakcia Doma a Rada, FOTO: archív