Snežienky majú krátky život

06.02.2024

ZELENÝ DOMOV - VÁZA PLNÁ KVETOV    Zvýšenie teploty napriek zimnému mesiacu začne pomaly preberať flóru. Pomaly sa môžeme pripraviť na prvé snežienky, ktoré zvyknú kvitnúť až na rozhraní februára a marca. Škoda, že majú krátky životopis. Aj keď ich začiatok býva nežne žiarivý. Kto by odolal krehkej kytičke bielych kvetov, ktoré ako prvé svedectvo prebúdzajúcej sa prírody zvestujú blížiacu sa jar? Vždy rovnako poteší, hoci tušíme jej skorý koniec.

Ako dlho vydržia snežienky vo vázičke si v keramickom hrnčeku, závisí od viacerých faktorov. Problémom môže byť dlhá doba, ktorú strávili v ruke malého predavača. Skúsené zberateľky snežienok vedia, že odtrhnutému kvietku treba namiesto pôdy poskytnúť čo najskôr ako zdroj energie aspoň vlahu a ich profesionalitu poznáme podľa kôpky malých snežienkových kytíc naložených v miske s vodou.

Druhým problémom môže byť teplotný šok. Ak si snežienky kúpime na ulici, keď sa teplota blíži k bodu mrazu, rýchly prechod do vykúreného prostredia im svedčať nebude. Môžeme im pomôcť každodennou výmenou vody, do ktorej pridáme aj trochu soli a cukru pre prísun minerálov, ale aj za ideálnych podmienok musíme rátať, že z panensky bielej nádhery sa dlho tešiť nebudeme. Stačí pár dní a zraniteľné a chúlostivé kvietky zvädnú.

Tip: Ak si chceme zlepšovať náladu pohľadom na snežienky dlhšie, musíme si zasadiť ešte v jeseni cibuľky alebo si aktuálne kúpiť vypestované cibuľky v črepníku, ktoré dostaneme v kvetinárstve alebo v záhradkárskom oddelení špecializovaných hypermarketov.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com