Skolila vás chrípka?  Pomôžu domáce rady

01.02.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU    Aj keď liečenie chrípky či prechladnutia vyžaduje svoj čas, nemusíme byť len pasívnou obeťou, ktorá ako kôpka nešťastia leží v posteli a jej jedinou aktívnou obranou je zopár šálok čaju s citrónom. Existujú aj postupy, ktorými si príznaky vírusového ochorenia môžeme tlmiť alebo takmer úplne odstrániť a ktoré pomáhajú dostávať organizmus do lepšej kondície a bojaschopnosti. Všetko sú to babičkine rady, ktoré overili už viaceré generácie.

Čaje, odvary...

Zásadou číslo jeden je zvlhčovať organizmus dobrým pitným režimom, aby boli sliznice odolnejšie voči vírusom a aby sa z organizmu vyplavovali všetky škodlivé látky. Odporúča sa voda, ale nie studená, minerálka a hlavne bylinkové čaje. K najúčinnejším pri chrípke patria šípkový, lipový, bazový a zázvorový.

Zo zázvoru si môžeme pripraviť aj sirup – kúsok pokrájaného koreňa varíme pol hodiny v 200 ml vody, potom pridáme 100 g medu a povaríme do zhustnutia. Tento liek užívame po lyžičkách alebo si ho pridávame do čaju.

Kašeľ nám zase pomôže utíšiť výluh z 20 kvetov fialky, ktorý prisladíme medom a užívame vždy večer.

Nájdeme v komore

Domácim liekom je aj zmes nadrobno pokrájanej cibule, ktorú zmiešame s medom a s citrónovou šťavou. Dopriať si ho treba vždy pred raňajkami. Liečivé látky prírodného antibiotika budeme inhalovať, ak si kolieska veľkej cibule rozložíme na tanieriku a ten položíme vedľa postele. Okno však musí zostať zavreté.

Rovnako vražedné účinky na mikroorganizmy má čili, ktoré si môžeme pridať do polievky, mäsového pokrmu alebo do horúcej čokolády. Alebo len tak posypať pár tenkými prúžkami chlieb s maslom. Zanesené nos a dutiny sa uvoľnia.

Účinná je zvýšená konzumácia cesnaku, ktorým si potrieme hrianku alebo pár rozotretých strúčikov pridáme do nátierky. Prípadne si uvaríme cesnačku, najjednoduchšie je nakrájať do taniera krajec chlebíka, navrch dať rozotrený cesnak i trochu soli, zaliať horúcou vodou a premiešať. A obzvlášť účinnou je kombinácia 2 rozotretých strúčikov cesnaku a citrónovej šťavy, ktorú zalejeme horúcou vodou a v nápoji ešte rozmiešame lyžičku medu.

Pikantný chren má dezinfekčné účinky a výborne pomáha pri nádche a zapálenom hrdle. Už keď privoniate k čerstvo postrúhanému, pošteklí vás poriadne v nose. Chutí zmiešaný s postrúhaným jablkom, posekanými orechmi, jogurtom a citrónovou šťavou alebo zakomponovaný do tradičného miešaného šalátu z papriky, rajčiakov a uhorky. Alebo jemne nastrúhaný spojíme s rovnakým množstvom medu a užívame po lyžičkách 3-krát denne.

Niekto nedá dopustiť na kyslú kapustu. Môžeme ju konzumovať surovú aj so šťavou, malú misku denne, alebo tepelne upravenú – ako dusený prívarok alebo polievku.

Gastronomickou bombou je poctivo uvarená slepačia alebo kuracia mäsová polievka, do ktorej sme pridali koreňovú zeleninu a cibuľu. Ak si budeme denne dávať tanier horúceho vývaru, pomôže nám prečistiť dýchacie cesty a prinesie úľavu od kašľa a bolesti v krku.

Obklady, zábaly, kúpele...

Ak máme čo i len zvýšenú teplotu, odporúča sa poriadne pod teplým paplónom vypotiť po tom, čo sme vypili horúci jablkovo-škoricový čaj s troškou vína.

Na boľavý krk a vysoké horúčky zaberá špeciálny obklad. Šatku namočíme do studenej vody a priložíme na krk, potom pridáme mikroténové vrecúško, ďalšou vrstvou je suchá šatka alebo bavlnená látky a vrstvenie napokon ukončí teplý šál. S touto nádielkou musíme vydržať aspoň pol hodinu. V druhej verzii hrá hlavnú úlohu bravčová masť, ktorej tenkú vrstvu natrieme na kúsok plátna. Navrch nastrúhame vrstvičku muškátového orieška a všetko prikryjeme druhým pásom plátna. Priložíme na krk, obviažme teplým šálom a do rána by mala bolesť hrdla prejsť.

Pri horúčke a zápaloch pomáha ocot. Do roztoku (na liter vody 12 lyžíc octu) namočíme vlnené ponožky. Potom si ich vyžmýkané oblečieme a na ne ešte jedny suché ponožky. Po asi 20 minútach zábal opakujeme a po asi 5 výmenách by mala teplota klesnúť.

K svojským ale fungujúcim patrí kúpeľ z horčice. V lavóre rozmiešame v horúcej vode 1 stredne veľkú horčicu a do kúpeľa si ponoríme na 15 minút nohy. Potom si ich utrieme, natiahneme na ne vlnené ponožky a okamžite ideme do postele, kde sa dobre zakryjeme.

Ak nás trápi bolesť krčnej chrbtice, dajme si horúcu sprchu a prúdom horúcej vody prehrejeme boľavé miesto. Potom sa rýchlo osušme a hneď sa zabaľme do deky.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com