Ročný kalendár zdravia

05.02.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU   Zdraví nemocní, možno viac nemocní. takí sme. Naša vina, leniví dodržiavať pravidlá neregistrujeme ani signály okolia, nieto vlastného tela. Čo všetko nám hatí cestičku k dobrému zdravíčku?

Január

Vychutnávame a nerozmýšľame

Nie sme odborníci na výživu. Ale trochu nimi môžeme byť. Je to ľahko čitateľná veda. Aj o tom, že viac vitamínov skrýva jabĺčko než údená klobáska. A že zeleninový šalát nás pred rakovinou ochráni lepšie ako vyprážané karé či tri porcie krémovej torty. Navyše veľkoryso pokrájanej. Nuž, počúvať chuťové poháriky viac ako zdravý rozum sa zvykne napokon nevyplácať.

Február

Infekčná lenivosť

Uviazli sme v kreslách a na stoličkách. A máme vraj dôvod. Posediačky sa dá robiť toľko činností! Hovorí väčšina, ktorú pohyb v činorodom živote príliš ruší. Priam generačný problém. Nehýbu sa starí rodičia, lebo im pre zanedbávanie fyzických aktivít degenerovali kĺby i svaly. V pohybe viaznu rodičia, lebo nemajú čas a je to pohodlnejšie. A behu po sídlisku nefandia ani mladí, pretože ich to nikto nenaučil.

Marec

Pyramída kilogramov

Panický strach až hrôza z pohľadu na pohyb ručičky nás odrádza čo i len na moment položiť nohu na váhu. Vyhýbanie sa súkromným testom v kúpeľni nepomôže. Úspešne nahonobené kilá prezradí nafukujúca sa pneumatika okolo pása a mrzutosť s tesnými nohavicami, ktoré sa však určite nesprali v čistiarni. A šatník sa nám vôbec akosi často prepĺňa novými modelmi, do ktorých sa zakrátko nezmestíme. Horšie je však dychčanie do prvého poschodia a lístok od praktického lekára vypísaný pre diabetológa.

Apríl

Urieknutí pohľadom do monitora

Je to fakt magická obrazovka, keď nás napriek slabej programovej ponuke dokáže prilepiť k sedačke na celé hodiny. A má už konkurenta. Monitor počítača zase vypúšťa neviditeľné fluidum a spriada pavúčie siete, ktoré všetkých užívateľov opantajú na celé dni. A dávajú zabrať očiam i psychike. Napriek tomu sa nik necíti byť obeťou.

Máj

Fajčenie ako trest

Malý továrenský komín v byte, to je veľká lapália v rodine. Nie oštara, ale hotová katastrofa. Vyfúknuté tabakové jedy otravujú celý priestor a aj pľúcne kanáliky všetkých členov vrátane nefajčiarov a detí. Dýchanie za trest, aj keď sú úplne nevinní. Okrem otca či mamy, ktorí navyše kartónmi cigariet ukrajujú z rodinného rozpočtu.

Jún

Len tak popíjame

Iba pohárik či dva, to je bežný spoločenský bontón. My predsa nepijeme, len konzumujeme alkohol. Niektorí možno decentne, no mnohí už dávno nie. Budovanie závislosti, zdvíhajú varovný prst lekári. A čo keď marihuana či kokaín prestane byť len občasným hriechom na diskotéke a stane sa chlebíkom každodenným? Prikrátke lávky delia pokúšanie osudu od závislosti.

Júl

Ako na púšti a dobrovoľne

Že nemáme k dispozícii panenské studničky plné čistej pramenistej vody? Výhovorka neplatí. Katastrofálny pitný režim nám neodpustí vlastné telo. Slabne, malátnie až napokon kolabuje. A kto by sa chcel dobrovoľne viezť v húkajúcej sanitke pre pár chýbajúcich pohárov nápoja? Ráta sa každá tekutina. Tanier vývaru, jahodový kokteil i citronáda. Ale najviac sa ráta čistá pramenistá voda.

August

Priďaleko od lesa

Prilepení na asfalt a vzdialení vôni borovice, taká je tichá väčšina. Hubárov a turistov je štatisticky málo, obyvatelia betónových realít prevládajú. Nemôžeme preto tvrdiť, že naše oči oddychujú pohľadom na zeleň, že naše pľúca profitujú z čistého horského vzduchu, že naše unavené nohy relaxujú na zelenej tráve a že naša duša pookrieva v lone prírody. A to nám cudzinci závidia bohatú sieť lesných cestičiek.

September

Stres náš každodenný

Vystresovaní do nového stresu. Neoddychujeme, nerelaxujeme, vezieme sa na kolotoči povinností, ktorý neovládame, z roka na rok odkladáme dovolenku či pár dní voľna a púšťame si do hlavy plno komplexov a iných trápení. Až sa pristihneme pri debate so psychológom. Každá rada dobrá. Alebo už treba skočiť do lekárne aj po účinné medikamenty? Keď už sme neratovali náš krehký interiér skôr a nechali klopať na dvere depku ako vyšitú.

Október

S večným deficitom spánku

Sofistikované matrace, perfektné vankúše, farebne príťažlivé obliečky, ideálne podmienky pre dokonalý spánok. Napriek tomu nám permanentne chýba. Treba toho predsa toľko stíhať – polnočný thriller na televíznom kanáli, chatovanie na internete, večierky s priateľmi a nové projekty, ktoré si nosíme aj domov, aby sme si obhájili dobrú pozíciu v práci. Potom nám na nočné snívanie ostáva najviac zo päť hodín a my to spánkové manko nemáme nikdy šancu zlikvidovať.

November

Prevencia – slovo neznáme

Ľahké počty, zrelí muži majú nárok každé tri roky na prehliadku u urológa, všetky ženy by raz za dva roky mali absolvovať mamografiu prsníka a päťdesiatnici a starší ľudia si môžu dať pravidelne skontrolovať stav hrubého čreva. To nie je matematika, to je prevencia. Že vám to nič nehovorí? Ale to ste vari už kdesi počuli, že každé dva roky máte nárok zaklopať na dvere svojho praktického lekára a žiadať si odmerať tlak, popočúvať srdiečko a vziať krv na základné testy?

December

Jedným uchom dnu...

A záverečná pointa? Neznalosť zákonov neospravedlňuje, tvrdia právnici. Rovnako neinformovanosť. Ignorovaním všetkých notoricky opakovaných právd o správnom životnom štýle zdraví nikdy nebudeme. Len si pestujeme syndróm pštrosej filozofie. Posledný mesiac je vianočný a vôbec sviatočný – ďalšie zamínované pole alebo kritické obdobie častého porušovania dobrých predsavzatí. Necháme si ich zase na Nový rok? A koľkýže už?


redakcia Doma a Rada, Ilustrácie: www.freedigitalphotos.net